GündemTeknoloji

Windows 10 21H1 Güncellemesi İle Gelen Yeni Özellikler

Teknolojiye ilgi duyanlar ve yakından takip edenler, Microsoft’un her yıl bahar döneminde piyasaya sürdüğü yeni güncellemeleri sabırsızlıkla bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde açıklanan Windows10 21H1 güncellemesi kullanıma sunuldu.

Müşteri deneyimini üst seviyeye taşıyan her bir güncelleme, bilgisayar özelliklerini daha geniş kapsamlı bir şekilde kullanmayı mümkün kılıyor. Yeni Windows10 21H1 güncellemesi de bu özellikleri içerisinde barındırıyor.

Windows Hello özelliği ile harici kamera kullanım avantajını sunan yeni güncelleme, aynı zamanda mevcut özelliklerin daha hızlı kullanılmasını da destekliyor. İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde, uzaktan çalışma modeline yönelim, her zaman olduğundan daha fazla gündeme geliyor.

İşlerini evlerinden yürüten çalışanlar için yeni güncellemeler ve hız faktörü büyük önem taşıyor. Beklentileri karşılamayı amaçlayan, teknolojik bir dönüşüm sağlayan yeni Windows10 21H1 güncellemesi, cihazlar üzerinde kullanılmaya başlıyor.

Windows 10 21H1 Güncellemesi Neleri İçeriyor?

Alışılagelen Windows 10 Mayıs ayı güncellemeleri, yeni özellikleri barındıran hizmet paketi ile kullanıcılara tanıtıldı.  Windows 10’nun yüksek oranda tercih edilmesinin temel nedenlerinden biri de, rutin olarak gerçekleştirilen güncellemeler oluyor. İşletim sistemi içerisinde yapılan güncellemeler, yeni işlevleri kullanıcıları ile buluşturur iken, mevcut özelliklerini de iyileştirme yoluna gidiyor.

Olası ve yaşanan hataları, güvenlik kusurlarını düzenliyor. Kullanıma açılmadan Insider’lar üzerinden alınan bilgilerle test aşamasında olduğu bilinen Windows 10 21H1 güncellemeleri, aylar öncesinden merak uyandırıyordu.

Microsoft, Windows 10 21H1 güncellemelerinin resmi olarak yakın bir tarihte dağıtımına başlayacağını duyurduğunda, güncellemelerin özellikleri de aratılmaya başlamıştı. Meraklıları için Windows 10 21H1 güncellemesinin içeriği aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • Windows Hello özelliği,
 • Windows Defender ve Güvenlik özellikleri,
 • Görev çubuğunda yer alacak olan zaman ve haberler özelliği,
 • HTTPS üzerinden sağlanacak güvenli DNS özelliği,
 • Program başlatma uyarı özelliği,
 • Yenilenmiş karanlık mod özelliği,
 • Modern ikonlar özelliği,
 • Tasarımda estetik değişiklikler,
 • Yeni disk yönetici özelliği,
 • Linux arayüzünde Windows alt sisteminde yapılan iyileştirmeler.

Windows Hello ve Windows Defender Özellikleri Nelerdir?

Yeni açıklanan Windows 10 21H1 güncellemesi, teknoloji meraklılarının gündemini oluşturuyor. Yeni güncellemeler arasında bulunan Windows Hello özelliği, kullanıcılara çoklu kamera seçeneği sunuyor, harici kamera desteği veriyor.

Varsayılan değerler üzerinde ayarlama opsiyonu bulunan Windows Hello özelliği, kimlik doğrulaması sırasında hem harici hem de dâhili kameranın kullanılmasını mümkün kılıyor. Bilgisayara giriş yaparken parola kullanımı gerektirmeyen Windows Hello özelliği, yüz tanıma seçeneğini içerisinde barındırıyor. Kullanıcının yüzünü üstün kalitede tarayan ve güvenlik açığı bulunmayan uygulama, herhangi bir harici kamera desteği ile kullanılabiliyor.

Windows Defender uygulama koruması ise bilgisayar performans hızını bir üst seviyeye taşıyarak, zamandan tasarruf sağlıyor. Sık olarak kullanılan “belge açma” gibi işlemler sırasında daha hızlı işlem yapmayı destekliyor.

Windows yönetim araçlarının (WMI) grup ilkeleri hizmetinde (GPSVC) maksimum performans iyileştirme özellikleri de yer alıyor. Güvenlik kapsamında da iyileştirmeye giden Windows Defender özelliği ile uygulamalar sanallaştırılmış bir şekilde yapılandırılabiliyor. 

Windows 10 21H1 Güncellemesi ile Neler Yapılabilir?

Günümüzde evden çalışma prensibinin yaygınlaşması ile birlikte, bilgisayar kullanıcılarının beklentileri ve ihtiyaçları da değişiyor. Tüm bu ihtiyaçları göz önüne alarak gerçekleştirilen güncellemeler, kullanıcı deneyimini de iyileştiriyor. Windows 10 21H1 güncellemesi de, kullanıcılarına hem daha hızlı işlem gerçekleştirecek hem de yeni özellikler ile yaşamlarını kolaylaştıracak zengin bir içerik sunuyor. 

Görev Çubuğu Özellikleri

Yenilenen özelliklerden biri de, Windows 10 görev çubuğunda yer alan uygulamalar oluyor. Windows 10’un en çok kullanılan öğelerinden biri olan görev çubuğuna, opsiyonel olarak zaman, haberler, hava durumu gibi bilgiler eklenebiliyor. Daha hızlı ulaşım ile kullanıcılarına yeni kısayollar oluşturma imkânı sunan Windows 10, zamanla yarışılan günümüzde yeni güncellemelerinin işlevselliği ile takdir ediliyor.

HTTPS üzerinden sağlanacak Güvenli DNS Özelliği

Web tarayıcıları bu özelliğe sahip olsa da, Windows 10 21H1 güncellemeleri ile tüm sistem ve programları içerisinde alan HTTPS üzerinden güvenli DNS taleplerini etkinleştirme iznini oluşturmayı mümkün kılıyor. Yenilenen bu özellik, işletim sisteminin IP ayarlarında ve kontrol panelinde yer alıyor. Tüm bilgisayar programlarının ek bir yapılandırmaya ihtiyaç duymadan, ekstra güvenlik ve gizlilik özelliklerinden yararlanmasını da sağlıyor.

Program Başlatma Uyarı Özelliği

Windows 10 kullanıcılarının, özellikle de daha eski bir bilgisayara sahipse, ortak dertlerinden biri sistem performansı oluyor. Büyük bir dezavantaj olan sorunlar, yüksek kaynak tüketimine neden olarak yavaşlığa neden oluyor.

Arka plânda müdahale dışı çalışmaya başlayan ve bilgisayarın performansını düşüren bu özellik, yeni 21H1 güncellemesi ile sorun olmaktan çıkıyor. Microsoft bu durumu iyileştirmek ve kullanıcılarının sorunlarını gidermek için 21H1 güncellemesinde uyarı sistemi ile geliyor. Bilgisayar başlatılırken hangi programların açıldığını bilmeyi ve opsiyonel olarak devre dışı bırakmayı sağlayan özellik, sistem hızını da fark edilir derecede artırmayı hedefliyor.

Yenilenmiş Karanlık Mod / Modern İkonlar Özelliği / Tasarımda Estetik Değişiklikler

Kullanıcı deneyimini yükseltmek isteyen ve güncellemelerini bu doğrultuda gerçekleştiren Windows 10, yıllar içerisindeki gelişim sürecinde, görünümüne de önem vermeye başlıyor. 21H1 güncellemesi ile yenilenmiş bir karanlık mod arayüzü Windows 10 kullanıcılarını bekliyor. Üzerinde uzun zamandır çalışılan modern ikonlar özelliği de, yeni güncellemelerin içerisinde yer alıyor. Sistemin yeni sürümü “Fluent Desing” tarzında emoji seçme özelliklerini de barındırıyor. Genel tasarımında estetik değişikliklere giden Windows 10 yeni yüzüyle kullanım için merakla bekleniyor.

Disk Yönetici Özelliği

Microsoft 21H1 güncellemesinde, yeni disk yönetimi seçeneklerini de kullanıcıları ile buluşturuyor. Standart olarak uygulanan klâsik disk yönetimi penceresi kullanımı yerine artık daha işlevsel bir akış gerçekleştiriliyor. Yeni sürüm ile;

 • Ayarlar
 • Sistem
 • Depolama
 • Diskleri ve Bildirimleri yönet

Aşamaları ile yeni arayüzün disk sürücülerini ilgilendiren tüm bilgilerine kolay ulaşım imkânı sağlıyor. Diskleri yönetme bölümü, bildirim oluşturabilecek, biçimlendirecek ve sürücü harfi atayacak tüm işlemleri kolayca yapabilmeyi mümkün kılıyor.

Linux arayüzünde Windows Alt Sisteminde Yapılan İyileştirmeler

Microsoft’un gerçekleştirdiği 21H1 güncellemesi ile Linux yazılımını çalıştıran sistemler üzerinde de iyileştirmeye gittiği görülüyor. Bunlardan biri de GPU desteği oluyor. Bu şekilde WSL / NVIDIA CUDA / DirectML’nin çalışmasını da desteklemiş oluyor. Kullanıcılara büyük bir avantaj sunan özellik ile Linux projeleri Windows 10 üzerinden çalıştırılabiliyor. Teknik bilgisi ileri seviyede olmayan kullanıcıları da düşünen Microsoft, WSL yüklemesini kolaylaştırarak, daha basit şekilde işlem yapmayı sağlıyor. Linux için Windows alt sistemi wsl.exe komutu ile tek bir adımda gerçekleştiriliyor.

Windows 10 21H1 Güncellemesi Avantajları

Microsoft, özellikle uzaktan çalışmayı destekleyecek ve işleri önemli ölçüde kolaylaştıracak olan yeni 21H1 güncellemesini 10 Mayıs 2021 tarihinde kullanıcıları ile buluşturdu. Windows 10 21H1 güncellemesinin özellikle güvenlik ve hız alanındaki iyileştirmeleri kullanıcılara avantaj sağlıyor. Pandemi sürecinde artış gösteren evden çalışma modeli için önem teşkil eden güncellemeleri içerisinde barındıran yeni sürümün, beklentileri karşılayacağı düşünülüyor.

Her yıl düzenli olarak tasarımsal değişikliklere ve işletim sisteminde güncellemelere giden Windows 10, teknolojiyi yakından takip edenleri yine yanıltmıyor ve yeni 21H1 güncellemesi ile fark yaratıyor. İçerisinde geliştirilmiş yüz tarama ve harici kamera özelliklerini barındıran, işletim sisteminde kolay erişimi ve hızı hedefleyen iyileştirmeleri bulunan yeni sürüm, bilgisayar kullanıcılarının ve Windows 10 müdavimlerinin hizmetine sunuluyor.

Windows 10 21H1 Güncellemesi Etkinleştirme / İndirme

Windows güncellemeleri genellikle Windows Update aracılığı ile indiriliyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmek gerekiyor;

 • Bilgisayardan Ayarlar bölümü açılır,
 • Güncellemeler ve Güvenlik sekmesi seçilir,
 • Güncelleştirmeleri denetle tıklanır,
 • Çıkan seçenekler içerisinde en üstte yer alan “Windows 10 21H1 güncellemesi” seçilerek yükleme başlatılır.

Alternatif olarak, Microsoft resmi sitesinde yer alan bağlantıdan, BURAYI tıklayarak yeni güncellemeyi indirebilirsiniz.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu