KonsolNedir?TeknolojiÜrünVideo Oyunları

Marvel’s Spider-Man Oyunu

Yakın tarihimize ait en ikonik süper kahramanlardan biri olan Spider-Man, Insomniac Games ’in geliştirmiş, Sony Interactive Entertainment ’in yayınlamış olduğu Marvel’s Spider-Man oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Tasarımcılığını James Cooper ’ın yaptığı, PlayStation 4 platformu için üretilen Marvel’s Spider-Man oyunu, piyasaya sürülüş tarihi ise 2018 yılının Eylül ayına denk geliyor. Marvel’s Spider-Man oyununda, yetenekleri ve deneyimleri geliştirilmiş bir Peter Parker karakteri karşımıza çıkıyor. Aksiyon / Macera kategorisinde, tek kişilik oyunlardan biri olan Marvel’s Spider-Man’intasarım sürecinde,çizgi film mitolojilerinin ve medyatik öğelerin uygulamalarından esinleniyor. Daha önce hiç karşılaşılmamış Spider-Man özelliklerini de içerisinde barındıran oyun, yeni dövüş sistemlerinden, parkur manevralarına kadar, oyuncuları etkileyecek detaylar sunuyor. Marvel’s Spider-Man oyunu içinAlmanca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca ses seçenekleri bulunuyor. Ayrıca, bu dillerin dışında Fince, Danca, İsveççe gibi ekran dilleri de oyunun alternatif özellikleri arasında yer alıyor.

Geçmişten Günümüze Spider-Man

Spider-Man karakteri ile ilk karşılaşmamız 1960’lı yıllarda gösterime giren, Amazing Fantasy serisine denk geliyor. Geçen yıllar boyunca Spider-Man karakterine birçok animasyonda, dizilerde, filmlerde yer veriliyor. Teknolojinin gelişimiyle son olarak oyunlarda da karşımıza çıkmaya başlayan Spider-Man, hepimizin gönlünde ayrı bir yere sahip oluyor. Marvel dünyasına katılması ile popülerliği daha da artan Örümcek Adam, birçok oyunda boy gösteriyor.  Oyunlardan pek çoğu, yazılımsal yetersizlikler ve tasarım ekibinin yansıtmış olduğu yüzeysel tarzdan dolayı, kullanıcılar tarafından çok da benimsenmemiştir. Tasarımcı James Cooper’ın dokunuşu ve Insomniac Games’in oyunu geliştirirken kullandığı teknolojik altyapılar, Marvel’s Spider-Man oyununu farklı bir kategoriye taşıyor. Spider-Man’in dünya genelinde bu derece sevilmesinin nedeni, sadece süper güçleri ve insanlığa olan katkıları değil, kısmen bizden biri gibi kişisel hikâyesi, sorunları olan bir karakter olarak yansıtılıyor olmasıdır. Bu durum, Spider-Man yapımlarının her alanda başarılı olmasını açıklıyor.

Marvel’s Spider-Man İncelemesi

Marvel’s Spider-Man oyununu, Peter Parker karakterinin yaşamış olduğu ekonomik sıkışıklık nedeni ile para biriktirme zorunluluğu ile başlıyor. Oyun içerisinde Peter Parker’ın yaşam hikayesine dair detaylar oldukça iyi işleniyor. Film tadında bir oyun kurgusu gerçekleştiren Insomniac Games ’in başarısı daha ilk anlarda göze çarpıyor. Oyun alanında yer verilen gazete küpürleri, kişisel eşyalar ve Peter Parker’ın yolculuğu, oyuncuları içerisinde çeken bir hikâye yaratıyor. Marvel’s Spider-Man oyununda, dizi ve filmler de rastlamadığımız birçok sürpriz unsur da kullanılıyor. Oyunu daha renkli hale getiren bu detaylar, tek kişilik oyunlarda çok sık rastlanmayan bir akıcılık yaratıyor. Marvel’s Spider-Man oyunu, yalnızca bir süper kahramanın maceralarını değil, Örümce Adam’ın kişisel hikayesini, problemlerini de işliyor. Oyun Manhattan Adasında geçiyor ve kullanılan görsel efektler, gerçeğinden çok daha büyüleyici unsurları içerisinde barındırıyor. Oyuna ayrı bir keyif katan şehir arka plan görüntüleri eşliğinde, yapılacak birçok aksiyon da bulunuyor. Manhattan adasında gezerken, telsiz istasyonları ile senkronize şekilde açılan haritalar, oyun alanlarının detaylarına vakıf olmayı sağlıyor. Ada da yaşanan basit suçlar, Kingpin çeteleri, Harry karakterinin araştırma alanları, oyunun ekstra özellikleri içerisinde yer alıyor. Spider-Man’in göreve çıkmadığında bile, her türlü aksiyon ve macera yaşanacak pek çok alan göze çarpıyor.

Marvel’s Spider-Man Oyununa Giriş

Peter Parker’ın bir örümcek tarafından ısırılmasının ardından gelişen Örümcek Adam hikâyesine, oyunun girişinde yer veriliyor. Bilinen hikâyeye rağmen, oyun akışında bulunan alt hikâyelerin iniş ve çıkışları, mükemmeli kurgu detayları, oyunu sürükleyici hale getiriyor. Marvel’s Spider-Man oyunu genel itibari ile aksiyon, macera ve eğlence temalı olsa da, oyuncuların bunlardan çok daha fazlası ile karşılaşması mümkün oluyor. Oyunda yer verilen farklı temalardan biri de dram hikâyeleri oluyor. Oyunun tadını kaçırmadan, nefis bir işleyişle kurgulan dramlar, oyuncuların en sevdikleri bölümler arasına girmeye aday gösteriliyor. Marvel’s Spider-Man oyunu, sadece dünyayı kurtarma hikâyesi olmaktan çıkıp, hepimizin şahit olduğu yaşamın tüm renklerini içerisinde barındırıyor. Bu durum, oyunu hem daha keyifli hale getiriyor hem de bilinen hikâyenin farklı versiyonlarını yaşamayı sağlıyor. Oyuncuların Marvel’s Spider-Man oyunu için kısmen zorlandıkları tek alan ise tuş koordinasyonu oluyor. Hangi tuş ile ağ atacaklarını, hangisi ile kombo kuracaklarını, ekstra ekipmanların hangi tuşla idare edileceği, oyunun ilk anlarında karmaşa yaratsa da, çok kısa bir sürede, tüm aksiyonları yerine getirecek sistem kurulabiliyor. Heyecanlı hikâyeleri ile oyuncuları büyüleyen Marvel’s Spider-Man oyununda, ne yapılması gerektiğine oldukça kolay alışılıyor. Birkaç dakika süren acemilik süreci, yeni özellikleri ve tuş koordinasyonunu anlayınca, usta bir oyunculuğa dönüşüyor.

Marvel’s Spider-Man Nasıl Oynanır?

Marvel’s Spider-Man oyunu, kendi içerisinde farklı sekanslardan meydana geliyor. Birbirinden bağımsız hikâyeler, bir nokta da oyunun bütününü ifade ediyor. Marvel’s Spider-Man oynarken, bazı görevlerde binaların arasında süzülmek mümkünken, bazı anlarda birden ağ atma, savunma, saldırı gibi aksiyonlar yaşanıyor. Manhattan caddelerinde dolaşırken, ki bu oyuna inanılmaz renk katıyor, karşımıza çıkan bir tehdit ile Spider-Man’in yeni yeteneklerini keşfetmek mümkün oluyor. İlk kez Marvel’s Spider-Man oyununda karşımıza çıkan, rakibi bir anda alt eden vuruş teknikleri, daha fazlasını keşfetmek için heyecan yaratıyor. Örümcek Adam’ın kullanmış olduğu ekipmanlar oyunun temel dinamiklerini karşılıyor. Yeri geldiği anda, doğru şekilde seçilen ekipman, oyuncuların işini kolaylaştırıyor. Oyuna dinamiklik katan tüm detaylar, farklı kostümler, kostümlerin sahip olduğu güçler, Marvel’s Spider-Man oynarken oldukça işimize yarayan ayrıntılar arasında yer alıyor. Oyunda kullanıma sunulan 26 farklı kostüm seçeneği bulunuyor. Spider-Man’in klasikleşmiş kostümü dışında, Noir versiyonuna kadar pek çok kostüm, farklı güçlerin kullanımını sağlıyor. Oyuna çeşitlilik katan bu detay, Marvel’s Spider-Man’in akıcılığını arttırıyor. Oyunda yer verilen ekstra kostümlerin açılması için bazı küçük görevlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Örneğin, oyun alanında bulunan çantaların toplanması, daha küçük boyutlu suçların çözülmesi gibi aksiyonlar tamamlandığında, yeni bir kostümü açmak için gereken jetonlar kazanılıyor.

Oyunda Spider-Man Kostümlerinin Önemi

Marvel’s Spider-Man oyununun en renkli detaylarını ve aksiyon seçeneklerini, Spider-Man kostümleri oluşturuyor. Jeton kazanımıyla kilidi açılan her kostüm, oyunculara ayrı bir güç sunuyor. “Civil War” çizgi romanından aşina olduğumuz 4 metalik kol, kostümlerin güçlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her kostüm de bunun gibi farklı özellikler devreye giriyor. Oyunun en keyifli noktalarından biri de kostüm özelliklerinin başka kostümlerde de uygulanması oluyor. Örneğin, kilidi açılmış olan “Iron Spider” kostümüne ait mekanik kollar, diğer kostümleri seçtiğinizde bile kullanabileceğiniz özellik haline geliyor. Oyunda her bir kostüme tanımlı, başka bir güç bulunuyor. Bu güçler, saldırı ve savunma anlarında oldukça işe yarıyor. Kostüm özelliklerine ek olarak tasarlanan “Perk” sistemi ise mevcut kostüme eklenecek 3 yeni özelliği sunuyor. Marvel’s Spider-Man oyununda yer alan Perk sistemi, saldırı anında yönelen kurşunlara karşı daha dayanıklı olmayı, “Fokus” barını daha hızlı doldurmayı, düşmanlar tarafından daha geç fark edilmeyi sağlıyor. Ekstra özellik eklenebilen 26 kostüm seçeneği, denenmesi ve oyunda kullanılması için sizi bekliyor.

Marvel’s Spider-Man Oyun Detayları

Marvel’s Spider-Man oynarken karşımıza çıkan özellikler arasında “Yetenek Ağacı” da bulunuyor. Yetenek ağacı 3 bölümden oluşurken, bu bölümlere ekipmanlar, ağ atma özellikleri, dövüş teknikleri de eklenebiliyor. Oyun içerisinde harcanan yetenek puanları, kazanılan deneyim puanları ile oluşturuluyor. Oyunda seviye atladıkça, biriktirilen puanlar da artıyor. Marvel’s Spider-Man oyununda kullanılan ekipman çeşitliliği de oyunun öne çıkan özellikleri arasında gösteriliyor. Dövüş sahnelerinde ihtiyaç duyulan ekipmanların kullanımları da oldukça basit işliyor. Saldırı ve savunma sahnelerini renklendiren unsurların başında da bu ekipmanlar geliyor. Patlatma araçları, düşmanları etkisiz hale getiren ağ atma teknikleri, gökyüzünde süzülen “Drone” kullanım detayları, ekipman çeşitliliğine verilecek örnekler arasında yer alıyor. Düşmanlarla başa çıkma yöntemleri oyunda her zaman dövüş sahneleri ile ilerlemiyor. Bazı hikâyelerde gizlilik unsurları da işleniyor. Beklentilerin çok üzerinde kurgulanan bu hikâyeler, kendinizi bir casus gibi hissetmenize neden oluyor. Marvel’s Spider-Man oyununda karşımıza çıkan eğlenceli detaylardan biri de olaylar anında yapılan göndermeler oluyor. Kurguya eklenen bu göndermeler, Spider-Man karakterinin renkli kişiliğini daha fazla ortaya koyuyor.

Marvel’s Spider-Man Karakterleri

Marvel’s Spider-Man oyununun ana karakteri, hepimizin yakından tanıdığı Peter Parker oluyor. Ancak oyunda yer verilen yan karakterler de en az ana karakter kadar ilgi çekici özellikler gösteriyor. Gizlilik unsurları içerisinde ilerleyen görevler,  yan karakterleri de oyuna dahil etmeye ve yönetmeye imkan tanıyor. Oyun genel hatlarıyla Örümcek Adam hikâyeleri ile ilerlediğinde, daha keyifli hale gelebiliyor. Yan karakterlere ağırlık verilmesi, oyunu epik bir maceradan uzaklaştırabilir. Hikaye bütünlüğü içerisinde ideal şekilde dağıtılan karakterler ve onlara ait hikâyeler, hangi maceranın seçilmesi sorusunu gündeme getiriyor. Oyuna çeşitlilik kazandıran bu detaylar, denenen her yetenek ve özellikler, puan arttırmanın en kolay yolu olarak gösteriliyor. Oyunun kurgusunda yer verilen kötü karakterler ise oyun bütünlüğünde daha zayıf etki yaratıyor. Bazı durumlarda, olmasa da olurmuş duygusu yaratan kötü karakterlerin amacı, aslında yeni özelliklerin keşfedilmesini sağlamak oluyor. Marvel’s Spider-Man oyununun hem karakter işleyişi hem de genel yapısı grafik tasarımının kalitesini de ortaya koyuyor.

Marvel’s Spider-Man Özeti

Grafiksel gücü oldukça yüksek oyunlardan biri olan Marvel’s Spider-Man, görüntü ve ses efektleri ile oyuncusunu içine çekmeyi başarıyor. Bilinen bir hikâyenin, öngörülemez detaylarla şekillendirildiği ve tasarlandığı oyun, her aşamasında ayrı bir keyif yaşatıyor. Karakter kullanımından, Manhattan şehir detaylarına kadar her biri alan, mükemmel şekilde birbirine entegre işliyor. Film tadında oyun kalitesi sunan Marvel’s Spider-Man’in dikkat çeken özelliklerinden biri de “Mocap” (Motion Capture) çalışması oluyor. Türkçe ifadesiyle “Hareket Yakalama” özelliği, oyuna ayrı bir gerçeklik unsuru katıyor. Dijital oyunlarda rastladığımız kalitenin çok üzerinde bulunan özellikleri, Marvel’s Spider-Man’in sevilme nedenleri arasında gösteriliyor.

Oyunun dövüş sahneleri basit şekilde uygulanmasına rağmen etkili işlevler sunuyor. Kalabalık bir düşman gücü karşısında bile etkileyici saldırı ve savunma performansı göstermek mümkün oluyor. Marvel’s Spider-Man oyunu özet olarak, Peter Parker’ın çözmesi gereken bilmecelerden oluşuyor. Çizgilerin denk getirilmesi ve enerji kaynaklarının voltajının ayarlanması ile hedefe yönlendirilmesini içeren bilmecelerin, her bir seviyede zorlukları artıyor. Oyunda ekstra puanlar kazanmak ve kurguya ait detayları çözmek için bilmecelerden yararlanılıyor. Ancak en zor anında bile birkaç dakika içerisinde durumu yönetmek de mümkün oluyor. Örümcek Adam’ın temel görevleri ve yetenekleri de oyunun kurgusunda yer alıyor. Aksiyon, macera ve bazı anlarda dram öğelerini içerisinde barındıran oyun, Spider-Man severleri hayal kırıklığına uğratmıyor.

Marvel’s Spider-Man Satın Alma Seçenekleri

PlayStation 4 platformu için üretilen Marvel’s Spider-Man oyunu Standart versiyonu 249.00 TL den satışa sunuluyor. “Marvel’s Spider-Man: Game of the Year Edition” versiyonu ise 05.08.2021 tarihine kadar %40 indirim ile 185.40 TL’den PlayStation resmi web sitesinden, “Buradan” satın alınabiliyor. Marvel’s Spider-Man oyunu için PlayStation 5 versiyonu henüz bulunmuyor. Ancak sistem güncellemesi yaparak, PlayStation 5 platformunda da PlayStation 4 için satın alınan oyunu oynamak mümkün oluyor. Oyuncuların dikkat etmesi gereken nokta ise PS4 sisteminde sunulan tüm oyun özelliklerin PS5 tarafından desteklenmediği şeklinde belirtiliyor.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu