Mobil UygulamalarNasıl YapılırSosyal MedyaTeknolojiYaşam

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Dijitalleşen dünyada, insanlar arasında iletişim kurma biçimleri de değişiyor. Daha hızlı bir tempo içerisinde bulunduğumuz günümüzde, çalışma akışı, sosyal yaşam gibi birçok alan bu doğrultuda şekilleniyor. Sosyal medya platformları da kendimize ayırdığımız zaman aralığında, hem eğlenmenin hem de sosyal çevremizle bağlantı kurmanın yollarını sunuyor. 2010 yılında kullanıma açılan Instagram, fotoğraf ve video ağırlıklı içeriklerle, kullanıcılarına renkli bir dünyanın kapılarını aralıyor. Ücretsiz olarak kullanıma sunulan uygulama, birbirinden farklı filtrelerle orijinal görseller eklenmesine, video paylaşımlarına, lokasyon bazlı konum bildirimlerine imkan tanıyor. Instagram kullanıcıları hesaplarını “Herkese Açık” ya da “Gizli Profil” olarak tanımlayabilir. Sadece yakın arkadaş çevresi ile iletişimde olmak isteyenlerin tercihi, genellikle gizli profil olarak seçiliyor. Instagram uygulamasında kullanıcılar, bildirim ayarlarından paylaşmış oldukları içeriklere gelen beğeni ve yorumları takip edebiliyor. Kişisel nedenlerle ya da bazı durumlarda, kullanıcılar fazla bildirimlerden sıkılıp, hesaplarını dondurmak ya da kalıcı olarak silmek isteyebiliyor. Instagram hesabını silme yöntemleri, yazımızın devamında yer alıyor.

Instagram Bildirimleri Nasıl Kapatılır?

Globalde 4 milyarı aşan sosyal medya kullanım istatistiklerinde, Instagram, 2 milyara yakın kullanıcı sayısı ile popüler uygulamalar arasında yerini alıyor. Periyodik olarak gerçekleştirilen güncellemeler, kullanıcı dostu algoritmalar, Instagramın neden sevildiğini ortaya koyuyor. Kullanıcıların ilgi alanları doğrultusunda yönetilen Instagram akışı, her kullanıcıya özel, sanal bir dünya yaratıyor. Instagram uygulamasının bu kadar ilgi görmesine rağmen, kullanıcılar bazı durumlarda Instagram hesabı kaldırma yöntemi ile hesaplarını kapatmak isteyebiliyor. Yapılan araştırmalar, Instagram hesabını kapatmak isteyenlerin ilk nedeni olarak yoğun bildirim akışını gösteriyor. Bu durumda Instagram hesabını kapatmak yerine, bildirim ayarlarını değiştirmek de faydalı bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Instagram bildirimlerini kapatma ve değiştirme adımları aşağıdaki şekilde belirtiliyor.

 • Uygulamaya giriş yapılır
 • Profil” alanı görüntülenir
 • Sağ köşede yer alan “Ayarlar” sekmesine dokunulur
 • Açılan sayfada “Bildirimler” sekmesi seçilir
 • Tümünü Durdur” seçeneğine dokunulduğunda, kullanıcılar tüm bildirimlerin iletilmesini durdurabilir ve hiçbir bildirim almazlar
 • Gönderi / Hikâye / Yorum” bildirimlerine dokunulduğunda, kişiselleştirilmiş ayar yapılarak, hangi bildirimlerin kapatılacağı belirlenir
 • Hemen altında yer alan “Takipçi Bildirimleri” seçildiğinde, takip isteği geldiğinde ya da bir kullanıcı takibe başladığında iletilen bildirimler kişiselleştirilerek, isteğe bağlı olarak tamamen kapatılabilir
 • Mesajlar” alanında da yine kullanıcı ve grup mesaj bildirimleri tamamen kapatılabilir ya da opsiyonel olarak kişiselleştirilir
 • Live / IGTV” bildirimleri için ilgili alana dokunularak, seçim yapılır
 • Diğer bildirimler alanında yer alan “E-posta ve SMS” bildirimlerinin de kullanıcının tercihine bağlı olarak, tamamen kapatılması mümkündür

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Kullanıcılarına pek çok özellik ve yenilik sunan Instagram uygulaması kullanıcıların şahsi sebepleri ile kapatılmak istenebilir. Instagram kullanım koşullarının da belirtmiş olduğu üzere, bir kullanıcının hesabını tamamen silmesi ya da kapatması yerine geçici olarak dondurması da mümkündür. Bu şekilde kullanıcı, hem Instagram hesabını geçici olarak kapatma hem de istediği zaman hesabını tekrar aktif hale getirme şansına sahip olur. Instagram hesabı dondurma işlemleri sadece bilgisayar üzerinden yapılabilir. Kullanıcılar Instagram hesaplarını geçici olarak kapatmak ve dondurma işlemlerini gerçekleştirmek için aşağıdaki işlem adımlarını uygulayabilir.

 • Bilgisayar üzerinden “Instagram” web sitesi buradan açılır
 • Kullanıcı bilgileri ile hesaba “Giriş” yapılır
 • Profil” alanı seçilir
 • Profili Düzenle” butonuna tıklanır
 • Sayfanın en altında yer alan “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” ibaresi tıklanır
 • Açılan sayfada “Hesabını Neden Kapatıyorsun?” sorusuna yanıt verilir
 • Hemen altında “Şifrenizi Girin” alanına kullanıcı şifresi yazılır
 • Hesabımı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıklanarak, kullanıcı hesabı dondurulmuş olur

Kullanıcılar Instagram hesabına yeniden giriş yapana dek, hesapları kapanmış olacaktır. Bu süre içerisinde ilgili kullanıcının hesabına erişim sağlanmaz ve hesap içerisinde var olan mevcut fotoğraf ve yorumlar gizli tutulur.

Instagram Hesabı Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram uygulamasına eklenen yeni özellikler, kullanıcıların yeni alanlar keşfetmesine imkan tanıyor. Reels videoları, birbirinden ilginç canlı yayınları, IGTV paylaşımları, keşfet alanındaki renkli akış, kullanıcıların kimi zaman ekran başında geçirdikleri sürelerin artmasına neden olabiliyor. Zaman yönetimi konusunda sorun yaşayan kullanıcılar, Instagram hesaplarını kalıcı olarak kapatma yoluna gidiyor. Instagram hesabının silinmesi, ilgili hesabın tamamen kapatılması anlamına geliyor. Bilgisayardan Instagram hesabı silme adımları aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • Buradan Instagram hesabı silme linkine tıklanır
 • Kullanıcı Adı” ve “Parolası” ile hesaba giriş yapılır
 • Açılan ekranda “Hesabını Neden Silmek İstiyorsun?” sorusuna seçenekler arasından bir yanıt verilir
 • Seçim yapıldıktan sonra mobil cihaz üzerinden “Instagram Uygulaması” seçilerek basılı tutulur
 • Uygulama titreşim moduna geçtiğinde “X” sembolü görülür
 • X” sembolüne dokunularak “Sil” butonu seçilir
 • Ardından bilgisayarda hala açık olan Instagram silme linkine dönülür
 • Uygulama silme adımlarının altında yer alan “Şifrenizi Girin” alanına kullanıcı parolası yeniden girilir
 • En alt kısımda bulunan “Hesabımı Kalıcı Olarak Sil” butonuna basılarak işlem adımları tamamlanır

Instagram hesabının silinmesi ile ilgili kullanıcı adına artık ulaşılmaz. Instagram hesabını silme işlemlerini gerçekleştirmeden önce hesaba ait fotoğraf ve videoların yedeklemesinin alınması önerilir.

Instagram Hesabının Yedeklenmesi

Instagram uygulaması, kullanıcıların belirli periyotlarda paylaşım verilerini yedeklemelerine imkan tanımaktadır. Özellikle hesabını geçici olarak dondurmak ya da kalıcı olarak silmek isteyen kullanıcıların, tüm paylaştıkları içerikleri yedeklemeleri mümkün olmaktadır. Kullanıcının tüm paylaşım geçmişini, videolarını, mesajlarını yedekleme alabilmesi için, uygulama, zip dosyası üzerinden kullanıcı mail adresine ilgili verileri iletmektedir. Instagram hesabı oluştururken kullanılan mail adresine iletilen yedekleme dosyasına erişim sağlayabilmek için, ilgili mail adresinin aktif olması gerekmektedir. Instagram hesabının yedeklenmesi için uygulanan işlem adımları aşağıdaki gibidir.

 • Instagram uygulamasına giriş yapılır
 • Profil” alanına gidilir                                     
 • Sağ köşede yer alan “Ayarlar” sekmesine dokunulur
 • Güvenlik” sekmesi seçilir
 •  “Verileri İndir” seçeneğine dokunulur
 • Açılan ekranda Instagram hesabının kayıtlı olduğu mail adresi girilir
 • İndirme Talep Et” sekmesine dokunulur
 • Kullanıcı şifresi girilir
 • İndirme Talebi Gönderildi” ibaresi görülür
 • Bitti” butonuna dokunularak, işlem adımları tamamlanır

Kullanıcının Instagram hesabının yedeklenmesi için gönderilen talepler, genellikle 24 saat içerisinde yanıtlanır. Tanımlı mail adresine iletilen Instagram hesap yedekleri, zip dosyası olarak kullanıcının bilgisayara indirilir.

Instagram Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Dijital platformlarda kullanıcıların hesap güvenliği, her zaman soru işaretleri barındıran bir alan olmaktadır. Birçok kullanıcı hesap güvenliğinden şüphe duyduğu için hesaplarını dondurma ya da kalıcı olarak silme yöntemini uygulamaktadır. Instagram hesap silme nedenleri arasında da hesap güvenliği konusunda yaşanan tereddütler yer almaktadır. Ancak birkaç basit adımla, Instagram hesabını korumaya almak ve güvenle kullanmak mümkün olmaktadır. İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile ortaya çıkan güvenlik açıklarını kapatmak ve kişisel koruma sağlamak için bazı yöntemler önerilmektedir. Instagram hesap güvenliği için kullanılabilecek yöntemler aşağıda sıralanmaktadır.

E-Posta Güvenliğinin Sağlanması

Bir Instagram hesabı oluştururken kullanılan E-posta adresi, kullanıcının en temel güvenlik adımlarının başında gelmektedir. Instagram hesabına giriş yaparken de kullanılan E-Posta adresi her zaman güncel ve güvenilir olmak zorundadır. Bu nedenle E-Posta adresine ait şifrenin periyodik olarak değiştirilmesi / güncellenmesi önerilmektedir. Ayrıca Instagram hesabı oluşturulurken tanımlanan E-Posta adresinin doğrulanması da en önemli güvenlik önlemlerinden biri olarak gösterilmektedir. Güncel ve bilinen E-Posta servislerini kullanmak, doğrulama kodlarından yararlanmak da E-Posta güvenliğini sağlamanın alternatif yolları arasındadır.

Instagram Şifre Güvenliği

Instagram hesabının daha güvenli olması için, kullanıcıların güçlü şifreler oluşturmaları önerilmektedir. Şifre belirlenirken mutlaka en güçlü kombinasyonun oluşturulduğundan emin olunmalıdır. Alternatif olarak online şifre oluşturucu program alternatiflerinden yararlanmak da mümkündür. Kısa ve kolay şifreler daha kolay hatırlandığı için tercih ediliyor olsa da, Instagram hesap güvenliği için iyi bir tercih olarak görülmez. Instagram hesap şifrelerinin öngörülemez olması, yeterli uzunluğa sahip olması, özel karakterleri de içerisinde barındırması, güçlü bir şifre oluşturmak için gereken kombinasyonlar bulunmaktadır. Farklı hesaplarda aynı şifrenin kullanılması da hesap güvenliğini tehdit eden durumlar arasındadır. Bu nedenle her uygulama hesabı için ayrı şifre oluşturulması gerekmektedir.

Şifre Paylaşımından Kaçınılması

Instagram hesabı şifrelerinin hiçbir kişi ya da kurum ile paylaşılmaması gerekmektedir. Resmi kurumlar da dahil olmak üzere, kimse kullanıcıların şifrelerini isteme yetkisine sahip değildir. Bu nedenle şifreyi talep eden kim olursa olsun, paylaşmamak en güvenli seçenektir. Aile arasında şifre paylaşımı bile belirli riskleri barındırdığı için, hesap şifrelerinin her zaman “Kişiye Özel” olması gerekmektedir. Instagram hesap şifrelerinin periyodik olarak güncellenmesi ve değiştirilmesi de, şifre paylaşım durumlarında oluşan riski ortadan kaldırmaktadır. Tüm bunların dışında Instagram hesap güvenliği için uygulanabilecek ipuçları şöyledir;

 • Instagram hesabının güvenliği için, güven duyulmayan Wi-Fi ağlarından giriş yapılmamalıdır
 • Kafeler ve restoranlar gibi ortak Wi-Fi noktalarında, Instagram hesabına sadece kişisel mobil ağlar üzerinden bağlantı kurulmalıdır
 • Ortak internet kullanım alanlarında Instagram hesabına giriş yapılması gereken durumlarda, “Beni Hatırla” sekmesinin işaretlenmemesi gerekmektedir
 • Güven duyulmayan uygulamaların mobil cihazlara indirilmemesi önerilmektedir
 • Mobil cihazlarda kullanılan diğer uygulamaların izinlerinin doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir

Instagram İki Faktörlü Doğrulama Kullanımı

Instagram iki faktörlü doğrulama uygulaması, kişisel ve şirket hesaplarının, çok daha güvenli şekilde kullanılması için tasarlanmıştır. Instagram uygulamasının en güçlü hesap güvenlik yöntemlerinden olan iki faktörlü doğrulama, kullanıcının mevcut hesap şifresi ile giriş yapmasının ardından, doğrulama kodunu da girmesini gerektirmektedir. SMS olarak ya da Google Authenticator üzerinden iletilen doğrulama kodu, kişisel güvenliği sağlamanın en güçlü yöntemlerinden biridir. Instagram hesabının güvenle kullanılması için tercih edilen iki faktörlü doğrulama uygulaması etkinleştirdikten sonra, yedek kodlar da kullanılmak üzere devreye girmektedir. Kullanıcıların bu yedek kodları da güvenli bir alanda saklaması önerilmektedir. Doğrulama kodlarının kaybedilmesi durumda, hesaba giriş yapmak zor bir hale gelebilmektedir.

İki Faktörlü Doğrulamanın Aktifleştirilmesi

Instagram hesabını yeterince güvenli bulmadığı için silmek isteyen kullanıcılara, alternatif olarak iki faktörlü doğrulama yöntemi önerilmektedir. İki faktörlü doğrulamanın aktifleştirilmesi için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 • Instagram uygulaması açılır
 • Hesaba giriş yapılır
 • Ayarlar” sayfası ziyaret edilir
 • Güvenlik” sekmesine dokunulur
 • Açılan sayfada “İki Faktörlü Doğrulama” seçilir
 • Alternatifler arasında “Kimlik Doğrulama Uygulaması” ya da “SMS” seçenekleri görüntülenir
 • Kullanıcı hangi yöntemi seçmek istediğini belirtir ve ilgili sekmeye dokunur
 • Seçim doğrultusunda ekranda çıkan yönergeler takip edilir
 • Paylaşılan yedek kodlar kaydedilir
 • İşlem adımları tamamlandığında, iki faktörlü doğrulama aktifleştirilmiş olur

İki faktörlü doğrulama aktifleştirmesi yapıldıktan sonra, kullanıcılar mevcut şifrelerine ek olarak doğrulama kodlarını da girerek, hesaplarına erişim sağlar. Bu şekilde Instagram hesabını kalıcı olarak silmek yerine, güvenli bir şekilde uygulamayı kullanmak mümkün hale gelmektedir.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu