GündemHaberNedir?SağlıkYaşam

Covirgin Nedir? Covirgin Kime Denecek?

Covid-19, yaklaşık 2 yıldır hayatımızda. Bu süreçte birden fazla terim ile karşılaştık ve bu terimlerin her birini benimsedik. Şimdi de hayatımıza yepyeni bir tanım geldi: Covirgin. Covirgin, kısa bir sürede herkes tarafından merak edilenler arasında yerini aldı.

Covirgin Nedir?

Bugün sosyal medyada yer alan habere göre bir bilim dergisi Covid-19’a hiç yakalanmamış, enfekte olmamış kişilere ‘covirgin’ deneceğini duyurdu. 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen ve kısa bir sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü, yaklaşık 2 senedir hayatımızda ve birçok kişi bu hastalığa yakalandı. Hatta dünya çapında milyonlarca kişi bu hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. Tüm dünyada karantina uygulaması gerçekleştirildi. Okullarda yüz yüze eğitime ara verildi, birçok sektör durma noktasına geldi. Bu virüse yakalanmamak için birçok kişi büyük önlemler alarak hayatına devam etti. 

Milyonlarca kişi Covis-19’a yakalandı fakat bu virüse yakalanmayanların sayısı da bir hayli fazla. Virüse yakalanmamış kişiler artık ‘covirgin’ olarak adlandırılacak.

Covirgin Kime Deniyor?

2019’dan bu yana Covid-19’a yakalanmamış, enfekte olmamış kişilere ‘covirgin’ denecek. ‘Covirgin’ olarak adlandırılmanın tek şartı test sonuçlarının hiç pozitif olmaması, yani hiç enfekte olmamak. Covid-19 virüsü ya da halk arasında bilinen adıyla ‘corona’ olmamış kişilere artık ‘covirgin’ denecek. 

Dünya genelinde görülen bu salgın için tutulan istatistiklere bakılırsa son günlerde bulaşma hızı çok fazla artmış durumda ancak hala dünya nüfusunun büyük kısmı Covid-19 hastalığına yakalanmadı.

Ortaya çıkan son Omicron varyantı salgının hızını çok fazla artırdı. Aşağıdaki Tabloda günlük vaka sayısındaki artışın ne boyutta olduğunu görebilirsiniz.

Durum böyle olunca Covid’e yakalanma hızının arttığı çok açık ve gün geçtikçe Covirgin sayısı da azalacak gibi duruyor ne dersiniz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu