Nasıl YapılırNedir?Teknoloji

DLL Hatası Nedir? En Çok Karşılaşılan 5 DLL Hatası ve Çözümü

Windows sistem dosyaları içerisinde; “.dll- Dynamic-link library” uzantısı,  çok sık karşımıza çıkıyor. Türkçede DLL kelimesi “Dinamik Bağlantı Kütüphanesi” anlamına geliyor. DLL uzantısı, bilgisayarlarda yer alan çeşitli programların okunduğu ve kullanıldığı dosyalar olarak biliniyor. Windows “.dll” klasörleri silindiği veya bozulduğu takdirde kullanıcı bazı sorunlarla karşılaşabiliyor. Kullanıcıların karşısına genellikle; bilgisayara yüklenen “.exe uzantılı” dosyaların açılmasıyla alakalı hata kodları çıkıyor.

DLL Dosyası Nedir?

DLL Dosyası Nedir?

Eş zamanlı şekilde birçok programın kullanıldığı veri ve kodları içeren kitaplığa “DLL dosyası” adını veriyoruz. Windows işletim sisteminde DLL çok önemli yere sahiptir. DLL üzerinde aç işlevi yer alıyor. O işlev üzerinde aynı zamanda  Windows işletim sistemi bulunuyor. Bu işletim sistemi sayesinde birçok programda aynı anda açılabiliyor.   DDL ile bir programı, farklı farklı bileşenleri modüler şekle getirebilirsiniz.  DLL uzantıları, programlar tarafından hâlihazırdaki fonksiyonların çalıştırılması için kullanılıyor. DLL uzantısının fonksiyonları; hem uygulamaların hem de programların kolay ve hızlı kullanılmasını sağlıyor.

DLL, kullanılan programların güncelleştirilmesiyle alakalı da kolaylıklar sağlıyor. Örneğin; muhasebe programı kullanırken veri değiştirecekseniz DLL uzantısını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle tüm programı yeniden oluşturmanıza gerek duyulmuyor. DLL, program güncellemelerinin sorunsuz gerçekleşmesi noktasında önemli rol oynuyor. DLL uzantıları, genellikle bilgisayarların arka kısmında çalışıyor. O yüzden de çoğu kişi, DLL dosyalarının ne işe yaradığını dahi bilmiyor. Fakat kullanıcılar bazı noktalarda DLL dosyalarını kullanmak zorunda kalabiliyorlar. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kaldığınızda öncelikle DLL dosyalarını açmanız gerekiyor. Yalnız DLL dosyalarının açılması çok kolay değildir. O yüzden de geliştirilmiş uygulama ve programlardan mutlaka yararlanmanız gerekiyor.

5 DLL Hatası ve Çözümü

DLL hatası ve çözümü

DLL hatası; bilgisayarda yer alan“.dll” uzantılarından herhangi birisinin silinmesi veya bozulmasıyla gerçekleşiyor. Eksik “.dll” dosyaları, hata koduyla bizlere belirtilir. O yüzden;  DLL uzantısıyla ilgili bir program kullanmanıza gerek yoktur. Ayrıca Windows “.dll” dosyalarında arızalanma,  silinme vb. durumlarla kolay karşılaşılmaz. DLL hataları çoğunlukla bilgisayara virüs bulaştığında oluyor. Bilgisayar kullanıcılarının en sık karşılaştığı 5 DLL hatasını ve çözümünü şöyle sıralayabiliriz:

msvcp120. dll Hatası

Bilgisayarın çalışmasını sağlayan güç kesildiğinde bilgisayarınızda hemen kapanabilir. Belirttiğimiz bu tarz durumlarda ortaya; msvcp120. dll hatası çıkar. Aynı zamanda msvcp120. dll hatası, bilgisayara yeni yüklemeler yapıldığında da ortaya çıkabiliyor. Msvcp120. uzantısı arızalandığında ya da silindiğinde, uzantıyı kullanan programlar ve oyunlarda açılmıyor. Belirttiğimiz tarzda sorunlar ortaya çıktığında sorunu çözebilmek adına mutlaka programı yeniden başlatınız. Bilgisayarınız aniden kapanıp açıldıysa veya yeni uygulamalar yüklediyseniz akabinde de msvcp120. dll bulunamadı hatasıyla karşılaşıyorsanız aşağıda belirttiğimiz yöntemleri uygulayınız;

·         Öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

·         Yeniden başlattıktan sonra bilgisayarınızdaki Windows işletim sisteminin güncel olup olmadığına bakınız. Güncellenmeyen programlar varsa onları güncelleyip kontrolünü sağlayınız.

·         Microsoft Visual C++ güncel sürümünü yükleyerek, msvcp120. DLL hatasını düzeltebilirsiniz.

VCRuntime140. dll Hatası

VCRuntime140. dll dosyası, Windows işletim sistemini uygulamalar ve programlarla uyum halinde çalışmasını sağlıyor. Windows tarafından belirli programların çalıştırılmasında kullanılan Visual C++ yazılımları; DLL dosyalarının sistem üzerinden kaybolması ya da bozulması sorunlarını ortaya çıkarıyor. VCRuntime140. dll hatasıyla karşılaştığınızda; sorunlu programları kaldırıp yeniden yükleyiniz. VCRuntime140. dll hatasını komut satırıyla düzeltebilirsiniz. 

  • Komut satırı yöneticisini çalıştırıp ardından “regsvr32/u VCRUNTIME140.dll” komutundan “Enter” tuşuna basınız. 
  • Daha sonra yeniden “regsvr32 VCRUNTIME140.dll” kodunu yazınız. 
  • Belirttiğimiz işlemlerin arkasından bilgisayarınızı tekrar başlatınız. 
  • Sistem dosyalarının tarayıp düzeltilmesi için; Windows tuşu+ R butonu kombinasyonuyla çalıştırınız. “cmd” yazıp komut istemini de çalıştırmanız gerekiyor. Karşınıza bir pencere çıkacak. 
  • Pencerenin içine sfc/scannow yazınız. Bu sayede sistem dosyalarının taratılmasını ve  otomatik şekilde düzeltilmesini sağlamış olacaksınız. Yöntem, genellikle tüm sistemdeki hataların düzeltilmesinde önemli rol oynuyor.

OpenCL.dll Hatası

Bilgisayar kullanıcıları Windows işletim sistemlerini çalıştırırken bazı sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Oyun ve programlar açılmak istediğinde kullanıcıların karşısına; “Sistem openCl.dll’i algılamadı o yüzden kod yürütme işlemi başarısız oldu”  benzeri uyarılar çıkıyor. OpenCL. dll hatasını çözebilmek için aşağıda belirttiğimiz adımları izleyiniz:

·         OpenCL.dll dosyasını bilgisayarınıza indiriniz.

·         Dosyayı indirip daha sonra RAR üzerinden çıkartmanız gerekiyor. Windows 64 bit işletim sistemini kullanıyorsanız; DLL dosyasını kopyalayıp, C sürücüsü içerisindeki şu klasörlere yüklemeniz gerekiyor: System32 (C:\Windows\System32) ve SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64)

·         32 bit sisteme sahipseniz klasörü, C:\Windows\System32 dosyasına kopyalayınız.

Msvcr100. dll Hatası

Bilgisayarınıza yeni program ve uygulama yüklendiğinizde onların çalışması adına sisteminiz ek bileşenleri de beraberinde yüklüyor. “Microsoft Visual C++” yazılımı oyun yükleme esnasında karşımıza çıkıyor. Msvcr100. dll hatası da bahsetmiş olduğumuz oyun yükleme işlevinden kaynaklanmaktadır. Msvcr100. dll hatasından kurtulmak için;

·         Bilgisayarınızda detaylı virüs taraması yapınız.

·         Windows Update sisteminden sürücülerinizin güncelliğini kontrol ediniz. Güncel olup olmadığını; “Aygıt Yöneticisi” üzerinden de kontrol edebilirsiniz. Güncelleme kontrolü yaparken karşınıza eski sürücü çıkarsa onu da mutlaka güncelleyiniz.

·         Visual C++ yazılımının en güncel halini bilgisayarınıza indiriniz. İndirme işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

NTDLL Hatası

Microsoft, “ntdll. dll” uzantısını Microsoft sistem geliştirici olarak oluşturulmuştur. NT uzantısı, çekirdek işlevlerini işlemekle mükelleftir. NT, eskiden Windows ürünlerinin parçası olarak kullanılıyordu.  Son dönemlerdeyse Windows bilgileri içerisinde sadece yer alıyor. DLL kaynaklı hatalar genel olarak, Driver sorunlarından ya da programla etkileşimli Windows sorunlarından kaynaklanıyor.

NT dosyasındaki sorun; düşük seviyeli sistem işlevleri işlendiğinde ortaya çıkıyor. Windows üzerine önyükleme yapmanızı engelliyor. 

DLL Hataları Nasıl Çözülür?

DLL hataları nasıl çözülür?

DLL hatalarını çözebilmek için aşağıda belirteceğimiz yöntemleri uygulamanızı öneriyoruz:

Yeniden Başlat

Bilgisayarınızla çalışma yaparken DLL hatası aldığınızda hemen bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Yeniden başlatma işleminden sonra sorunun gidip gitmediğini kontrol ediniz. Ayrıca “Microsoft Visual C ++” uygulamalarını kaldırıp yeniden yüklediğinizde de sorunun çözülmüş olduğunu görebilirsiniz.

DLL’in Eksik Olanını Kontrol Ediniz

Windows tarafından DLL uzantılarının olduğu klasörler korunuyor. Fakat bazı durumlarda DLL dosyalarında silinmeler olabiliyor. Yeni bir uygulama ya da program kurduğunuzda sizde DLL dosyalarını istemeyerek silebilirsiniz. O yüzden de DLL hatası otomatik oluşur. Böyle durumlarla karşılaştığınızda her ihtimali göze olarak “Geri Dönüşüm Kutusu” içerisinde eksik DLL dosyasını arayınız. DLL dosyasını  Geri Dönüşüm Kutusu içerisinde bulduysanız hemen yükleme yapabilirsiniz. 

Windows’un Güncellemelerini Yükleyiniz

DLL hataları, genellikle Microsoft dağıtılan kitaplıklarla ilgili oluyor.  Windows güncelleştirmelerinin denetlenmesi için sürümlerin en yenisini indirmelisiniz. İndirme işleminden sonra sorunları çözmüş olacaksınız. Özellikle güncelleme yapmayalı çok uzun zaman olduysa bu adımı mutlaka uygulayınız.

DLL Hatasından Etkilenen Programı Tekrar Yükleyiniz

DLL uzantısına erişmeye çalışan program bazen açılmayabilir. Bu tarz problemlerle karşılaştığınızda ilk olarak programı kaldırıp sonra yeniden yükleyiniz. Sorunu çözmek adına bu yöntemin önemli adım olduğunu söyleyebiliriz. 

Alakalı Driver’ları Mutlaka Güncelleyiniz

DLL hataları, kullanıcıların karşısına,  donanım parçalarıyla ilgilenirken de çıkabiliyor. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda; uygun olan sürücüleri güncellemeniz gerekiyor. 

Sistem Dosyası Denetimi

SFC yani Sistem Dosyası Denetleyicisi komutunu çalıştırınız. Sistem Dosyası Denetleyicisi, Windows’un sistemdeki çeşitli dosyalarını kontrol eder. Hasarlı veya eksik olan sorunlarını düzeltir. PC’in sol altında yer alan Windows logosunun bulunduğu “Başlat” menüsü üzerine sağ tıklayınız. Komut İstemi (Yönetici) kısmını bulup “Çalıştır” a tıklayınız. Ardından “sfc/scannow” komutunu giriniz. Bu işlem sona erdiğinde Windows sorun olup olmadığını size belirtecek.

Kötü Amaçlı Yazılımları Tarayınız

Zararlı yazılımlar ve virüsler DLL dosyalarına zarar verebilir. Onun için virüs koruma programlarını kullanarak tarama yapınız.

DLL’i Tekrar Kaydetmelisiniz

DLL hatasını çözmek için ilk dosyasını silip sonra yeniden kaydediniz. Silme işlemiyle, Windows işletim sistemi DLL uzantısını unutur. DLL yeniden kaydedilerek de Windows sorunu çözen bileşeni karşımıza çıkarmış olur. PC’in sol alt tarafında yer alan Windows logosunun bulunduğu kısımda “Başlat” menüsü üzerine sağ tıklayınız. Komut İstemi Yöneticisinin “Çalıştır” kısmını aktifleştiriniz. Sorunlu olan DLL dosyasını tespit edip, şu komutları teker teker yazınız:

·         regsvr32/u FILENAME.dll

·         regsvr32 FILENAME.dll

Açıklamış olduğumuz hata yakın zamanda gerçekleştiyse, “Sistem Geri Yükleme” komutunu uygulayabilirsiniz.

Windows’u Sıfırlayın Ya da Format Atınız

DLL hatası düzeltme işlemleri sizi çok uğraştırmaya başladığında bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz. Bilgisayarınızı sıfırlayarak DLL hatasından daha çabuk kurtulursunuz. Windows ayarlar bölümünü sıfırlama işlemi için kullanabilirsiniz.  Aynı zamanda uzman birinden yardım alarak bilgisayarınıza formatta atabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu