Nedir?TeknolojiYaşam

192.168.1.1 Nedir? Niçin Kullanılır?

Çoğu modem markasında arayüz girişi için lokal IP adresi olarak 192.168.1.1 kullanılıyor. Bu açıdan bakıldığı zaman bu IP adresi internet kullanıcıları için hayati önem taşıyor. Özellikle bir sorun olduğu zaman bu IP adresi kullanılmadığında modemle alakalı hiçbir işlem de  yapılamaz hale geliyor. 

Kullanıcıların 192.168.1.1 IP adresine ihtiyaç duyulan etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Modemin bozulması
 • İnternete erişimin sağlanamaması
 • Modem ayarları sıfırlandığında ve internete girişte IP adresli sekme açılması vb. durumlar

192.168.1.1 kavramı temel olarak; yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok modem markasının arayüz giriş kapısını temsil ediyor. Türkiye’de 192.168.1.1 gibi çok sayıda arayüz giriş lokal adresi bulunuyor. Modem tipleriyle doğru orantılı olarak değişen sayıda birçok lokal IP adreslerinin kullanıldığını söyleyebiliriz. 

IP adreslerini aracı olarak kullanarak  modem arayüzüne girip şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz;

 • İnternet bağlantı protokolleri
 • Modem şifresi
 • Wi-Fi şifresi ve şifreleme protokolleri (WAP, WPA, WPA2…)
 • MAC adresi ayarları.

 Zyxel, TP- Link, Superonline ve Turk Telekom vb. çoğu marka tarafından 192.168.1.1 adresi kullanılıyor. 

192.168.1.1 Adresi Ne İşe Yarıyor?

192.168.1.1 Adresi Ne İşe Yarıyor?

Bu IP adresleri; modemlerin genel yapılandırmalarını ve ayarlarını sağlayan arayüze girmek için belirlenen lokal IP adresi sistemi olarak adlandırılabilir. Bu lokal IP adresleri içerisinde en çok 192.168.1.1 adresi kullanılıyor. 

Kullanıcılar, web tarayıcılarının adres satırı bölümüne belirtmiş olduğumuz IP adresini giriyorlar. Adresi girdikten sonra hangi modem kullanılıyorsa ona göre modelin arayüzüne giriş yapılacak kullanıcı paneli ile karşılaşılır. Sonraki işlemdeyse, kullanıcı adıyla ve şifreleri ile modem arayüzüne erişim sağlanabiliyor. Modemle ilgili tüm ayarlar yapılabiliyor. Port açma, Ethernet kartı ve IP adresi gibi çoğu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Yukarıda belirttiğimiz gibi 192.168.1.1 IP adresi, en popüler olanıdır ve C sınıfı IP adres aralığındadır. Bu adresler; 192- 233 IP adresi şeklinde başlıyor ve 192.168.1.1’ide kapsıyor. 

192.168.1.1 IP Adresini Hangi Yönlendiriciler Kullanıyor?

192.168.1.1 IP Adresini Hangi Yönlendiriciler Kullanıyor?

Popüler IP adresleri içerisindeki 192.168.1.1; genel olarak küçük işletme ve ev internet kullanıcılarına veri ağı donanım ürünlerinin satıldığı Linksys tarafından kullanılıyor. Amerikalı şirket Linksys, varsayılan yönlendiriciyi IP adresi şeklinde kullanıyor. 192.168.1.1 özellikle Linksys ağ ürünleriyle alakalı  bağlantı sorunlarının giderilmesinde önemli rol oynuyor.  Belirttiğimiz bu sorunlar genel olarak, bağlantı kayıpları ile ilgili oluyor. Aynı zamanda son kullanıcılar tarafından ev ağı güvenlik parolasının unutulması gibi durumları da ekleyebiliriz. 

Linksys yönlendiricileri, 192.168.1.1 adresini,  özel ağlarda kullanılan IP adresi olarak belirlemiştir. 192.168.1.1 özel ağlarla bağlantılı birçok cihaz tarafından da kullanılıyor. Yaygın şekilde kullanılan diğer IP adresleri; 192.168.0.1 ve 192.168.2.1 olduğunu söyleyebiliriz. Bu IP adresleri;  İnternet Tahsisli Numaralar Kurumu tarafından özel kullanıma tabi tutulmuştur.  192.168.1.1 IP adresini kullanan  Linksys ilk olarak; ağ yönetim işlevleri ve yapılandırılma işlemlerini gerçekleştiriyor. İşlem gerçekleştirirken; ağ yöneticisi ya da son kullanıcı ağın üzerindeki  yönlendiriciye bağlanıyor. Bu işlemlerin sonucunda; adres temin edilmiş oluyor.  

192.168.1.1’e Giriş Nasıl Yapılır?

192.168.1.1 giriş için birtakım adımlar ön plana çıkıyor. O adımları şöyle sıralayabiliriz: 

 • İlk olarak web tarayıcısını açarak, tarayıcıdaki URL çubuğu bölümüne; 192.168.1.1 yazınız.
 • Yukarıda adımdan sonra modem üreticisi tarafından size verilen kullanıcı adını ve şifreyi girerek oturumu açabilirsiniz. Genelde kutu veya modem üzerinde varsayılan olarak belirlenmiş bu bilgiler yazılıdır.
 • Belirli kısımları kullanıcı adı ve şifreyle doldurunuz.
 • Belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirdikten sonra  yönlendiriciye ait yönetici panelinde oturum açabilirsiniz.

IP Adresi Kullanıcı Adı ve Şifre Unutulduğunda Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

192.168.1.1 IP adresinin kullanıcı adını ve şifresi unutulduğunda bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. O işlemler şu şekilde sıralanabilir: 

 • Yönlendirici arkasına ya da kutuya/kılavuza bakınız. (Varsayılan kullanıcı adınızla şifre listenizi kontrol ediniz)
 • Parolayı kaybettiğinizde, unuttuğunuzda ya da değiştirdiğinizde fabrika ayarlarını mutlaka sıfırlayınız. Bu işlem için yönlendirici arkasına bakarak, ufak gizli “RESET” düğmesini arayınız. İğne veya ataş kullanarak 15 saniye kadar düğmeyi basılı tutunuz. İşlemi gerçekleştirdikten sonra yönlendirici kendini tekrar başlatarak, varsayılan ayarlara geri dönüş yapacak. 

IP Adresinin Değiştirilmesi

İnternet servis sağlayıcıları tarafından varsayılan ağ geçidi yani IP adresi önceden atanır.  Bu işlemi, kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırabilirler. . Yönetici paneline kötü niyetli kişilerin girmesinin engellenmesi ve DDoS saldırılarını bertaraf etmek için IP adresi değiştirilebilir. Ayrıca ek güvenlik katmanının eklenmesi içinde şifre devamlı değiştirilebilir. 

TP Bağlantısı

 • 192. 168.1.1 ya da 192.168.0.1 üzerinden yönetici paneline giriş sağlayınız. (Giriş; kullanıcı ve şifre yazılarak gerçekleşiyor)
 • Gelişmiş ayarlardan >Ağ>Lan’a giriş sağlayınız.
 • “IP adresi” kısmındanda 192.168.1.2 vb. dilediğiniz adresle değişim gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Yukarıda belirttiğimiz işlemleri gerçekleştirdikten sonra yönlendirici değişikliklerin uygulanması adına sistem yeniden başlatılacaktır. 

Netgear

 • 192.168.0.1 ya da 192.168.1.1’den “Netgear” adlı ağın yönlendirici ayarları sayfasına giriniz. 
 • Sayfaya tıkladıktan sonra kullanıcı adını ve şifreyi yazınız.
 • Girişi sağlayıp sonrasında Gelişmiş>sol kısımdaki menü içerisinden “Kurulum” >LAN kurulumunu gerçekleştiriniz.
 • LAN TCP/IP kurulumunun alt tarafında IP adresi yer alıyor. Oradaki yazılan veriyi dilediğiniz gibi değiştiriniz.
 • “Sistem Ayarları Güncellemek” ve “ Değişiklikleri Uygula” güncellenmesi için yeniden başlatılmalıdır. 

D Bağlantısı

 • Kullanıcı adınızla ve şifrenizle yönlendirici yapılandırma sayfasına giriş sağlayınız.
 • Kurulum>Ağ Ayarı kısmına gidiniz.
 • Daha sonra Yönlendirici IP Adresi alanına girişi sağlayınız.
 • Alanı dilediğiniz gibi değiştirip sonrasında “Ayarları” kaydediniz. 

192. 168.1.1 IP Adresinde Sorun Giderme

192. 168.1.1 IP Adresinde Sorun Giderme

192.168.1.1 giriş esnasında bağlanma sorunlarıyla karşılaştığınızda ilk aşağıda sıraladığımız hususları kontrol ediniz. Kontrolü gerçekleştirdikten sonra sorunları çözebilirsiniz:

Yönlendirici Durum

192.168.1.1 IP adresine bağlantının sağlanabilmesi için; yönlendiricinin tam başlatılıp aynı zamanda  açık olması gerekiyor. Yönlendiricilerin geneli  olması gereken yönlendiricinin çalışıp çalışmadığını gösteren LED durum simgelerini benimsemiştir. O nedenle kontrolü sağlayıp sağlamadığınızdan mutlaka emin olunuz.

IP Adresi

192.168.1.1 IP adresinin hatırlanması çok kolay değildir. Ayrıca giriş sağlarken çok kolay hata da yapabilirsiniz.  

Hata yapmayı sağlayan bir diğer husust;a 192.168.1.1 adresindeki son iki kısımda  küçük “L”kullanılmasıdır. Küçük “L”  yerine orada  “1” kullanılmalıdır.  Adresi kopyalayıp sonrasında tarayıcı üzerindeki  adres çubuğuna adresi yerleştirerek hata yapmayı engellemiş olacaksınız. 

Bağlantı

Wi-Fi üzerinden 192.168.1.1 IP adresine giriş sağlamak genellikle zordur. O yüzden “Ethernet kablosu” üzerinden direkt yönlendiricinize bağlanabilirsiniz. Yönlendiricilerin genelinde çok sayıda  “Ethernet bağlantı noktaları” bulunuyor. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu