KonsolTeknolojiÜrünVideo Oyunları

Sevilen Romanlardan Uyarlanan Yüksek Kaliteli Oyun Önerileri

Dijital dünyada kullanıcılara sunulan ürünlerin çeşitliliği her geçen gün artıyor. Konsol oyunları da bu çeşitliliğe uyum sağlayan alanlardan biri oluyor. Yapımcılar, animasyon filmi tadında oyunlar kurgulamak için sevilen roman içeriklerinden ve karakterlerinden de yararlanıyor. Daha derin hikâye öğelerine sahip olan romanlar, konsol oyunları ile yeniden, farklı bir perspektifle ele alınıyor. Dünya genelinde hızla gelişen oyun sektörü, teknolojinin tüm imkânlarını kullanırken, çok daha kaliteli ve zengin içerikli oyun tasarımları oluşturmanın alternatif yollarını araştırıyor. Statik hareketlerle ve yüzeysel kurgularla oluşturulan oyunlar artık kullanıcının dikkatini çekmiyor. Bu nedenle, özellikle son dönemlerde, sevilen romanlardan uyarlanan konsol oyunları daha popüler hale geliyor. Oyunların gerçekçiliğini ve kalitesi bir üst seviyeye taşıyan roman kurgusundan oluşan oyunlar, gamerlar tarafından da yoğun ilgi görüyor.

Roman Uyarlaması Oyunların Listesi

Bir romanın ilgi çekici satırları arasında dolaşırken, roman karakterlerinin farklı maceralarını birebir yaşamak ister miydiniz? Sevilen romanlardan uyarlanmış oyunlar, oyuncularına tam olarak bu hissi yaşatıyor. Dünya çapında popüler olmuş romanlar, oyun kurgusu ve karakterleri ile buluşuyor. Gamerlara bambaşka bir boyut vaat eden bu oyunlar, gerek hikâyeleri gerekse görsel efektleri ile göz dolduruyor. Her biri oyun hitleri arasına girmeyi başarmış roman uyarlaması oyunların listesi, aşağıdaki gibi sıralanıyor.

 • Tom Clancy’s Rainbow Six Serisi
 • The Witcher Serisi
 • Assassin’s Creed Serisi
 • Metro 2033
 • Call of Cthulhu: Dark Corners of The Earth
 • Lord of The Rings: Battle for Middle Earth
 • American McGee’s Alice
 • BioShock
 • S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl
 • Spec Ops: The Line

Tom Clancy’s Rainbow Six Serisi

Amerikalı ünlü yazar Tom Clancy ’nin kaleme aldığı “Rainbow Six” romanı, aynı isimle Ubisoft tarafından 1998 yılının Ağustos ayında video oyunu olarak tanıtılmıştır. Oyunun geliştiricileri ve yayıncıları arasında Gameloft, Ubisoft, RSE bulunmaktadır. Alicia Fortlier’in tasarımcılığını üstlendiği “Tom Clancy’s Rainbow Six” taktiksel nişan alma oyun kategorisinde yer almaktadır. Tom Clancy’s Rainbow Six serisinin tüm oyunları aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Rainbow Six “1998”

Serinin ilk oyunu olan Rainbow Six, PlayStation, Nintendo 64, Dreamcast, Game Boy, Microsoft Windows, Xbox, Mac OS platformları için tasarlanmıştır. Dünyanın farklı bölgelerinden terörle mücadele uzmanlarını bir araya getiren oyun, çok uluslu görevleri içerisinde barındırmaktadır.

Rainbow Six: Rogue Spear “1999”

1999 yılında piyasaya sürülen serinin ikinci oyunu Rainbow Six: Rogue Spear, Microsoft Windows, Game Boy Advance, PlayStation, Nintendo 64, Dreamcast, Klasik Mac OS, Mac OS platformları tarafından desteklenmektedir. Geliştiricilerinin Ubisoft, RSE (Red Storm Entertainment) olduğu oyun, bir önceki seriye göre çok daha kapsamlı ve yenilenmiş bir kurgu ile oyuncuların karşısına çıkmaktadır.

Rainbow Six 3: Raven Shield “2003”

Serinin üçüncü oyunu Rainbow Six 3: Raven Shield, 2003 yılında PlayStation 2, Microsoft Windows, MacOS, GameCube, Mobil Oyun, Xbox, Java, Mac OS platformları oyuncuları için tanıtılmıştır. Her bir seride eklenen yeni karakterlere bu oyunda da rastlanmaktadır. Oyuncular genişletilmiş hikaye öğeleri ve görsel efektleri ile gerçekçiliği bir üst seviyeye taşınmış oyun deneyimini keşfetmektedir.

Rainbow Six: Lockdown “2005”

Hem tek hem de çok oyuncu modu ile kullanıcıların gönlünü fetheden serinin dördüncü oyunu Rainbow Six: Lockdown, Microsoft Windows, PlayStation 2, GameCube, Java, Mobil Oyun, Xbox platformları tarafından desteklenmektedir. Oyunun ilk tasarımı ve PS 2 sürümü RSE tarafından geliştirilirken, Xbox sürümünün geliştiricisi ise Ubisoft Montreal olmaktadır. Taktiksel nişan alma öğelerinin yanında, macera faktörlerine daha fazla yer verilen oyun, gamerlar tarafından serinin en iddialı oyunları arasında gösterilmektedir.

Rainbow Six: Vegas “2006”

Teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ile oyunun bu serisi Microsoft Windows, PlayStation Portable, Xbox 360, Java, PlayStation 3 platformları için hazırlanmıştır. Arka plân hikayesinin Vegas’ta geçtiği Rainbow Six: Vegas oyunu 2006 yılında, VGX en iyi askeri oyun ödülüne, Strateji ve Simülasyon dallarında BAFTA oyun ödülüne, VGX eleştirmenlerin seçimi ödülüne de aday olarak gösterilmiştir.

Rainbow Six: Vegas 2 “2008”

Rainbow Six: Vegas oyununun devamı niteliğinde kurgulanan Rainbow Six: Vegas 2 oyunu, Microsoft Windows, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3 platformları için piyasaya sürülmüştür. Vegasta başlayan inanılmaz macera yine aynı yerde devam ederken, oyuncular farklı detaylarla yeni bir kurgu içerisinde oldukları hissetmektedir.

Rainbow Six: Siege “2015”  

Serinin son oyunu olan Rainbow Six: Siege, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox X ve S Serisi, Stadia, Microsoft Windows platformları tarafından desteklenmektedir. Görüntü kalitesinin en üst seviyede olduğu oyun, gamerlar tarafından taktiksel FPS (Saniye İçerisindeki Görüntü Sayısı) oyunları arasında bir numara olarak gösterilmektedir. 1080p ve 60 FPS ile oyuncuları büyüleyen bir görüntü kalitesine sahip olan oyun, günümüzde en sevilen macera / nişan alma oyunları arasında yer almaya devam etmektedir.

The Witcher Serisi

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski ’nin ilk minimal öyküsü olan The Witcher ’dan esinlenerek yaratılan The Witcher oyun serisi, CD Projekt Red tarafından geliştirilmiştir. Yazarın kitaplarının devamı niteliğinde süren oyunun serileri, aksiyon, fantezi ve rol yapma kategorisinde yer alıyor. Tasarımcılığını Damien Monnier ve Michał Dobrowolski ’nin üstlendiği The Witcher oyun serisinin yayıncıları arasında ise Warner Bros, Interactive Entertainment, Atari Inc ve CD Projekt bulunuyor. Oyunun kurgusu ise kitaptaki versiyonu gibi Slav izlerini oyuncularla buluşturuyor. The Witcher oyun serisi, genetik hafızası geliştirilerek, özel yetenekler kazandırılan Rivialı Geralt karakterinin hikâyesi üzerinden işliyor. The Witcher oyun serisinde dört farklı yol barındırılıyor. Bu yollar, sincap olarak bilinen Scoia ’lar ile anlaşma yapılmasını, Elfler ve diğer gruplarla girilen özgürlük savaşlarını, Gül tarikatları ile anlaşmayı ya da Witcher tarafsızlığını seçmeyi gerektiriyor. The Witcher serisi toplam yedi oyundan oluşuyor. Bunlar;

The Witcher “2007”

Serinin ilk oyunu Microsoft Windows, MacOS, Mac OS platformları için sunulurken, 2007 yılında, ilk çıkış tarihinden hemen sonra “Video Oyunlarında En İyi Senaryo” ödülüne aday olarak gösteriliyor. Macera dolu bir hikâye kurgusuna eşlik eden aksiyon sahneleri, The Witcher oyununu, gamerlar için özel bir yere taşıyor. Oyunda hazırlanmış olan diyaloglar, dönemsel karakter animasyonları, grafik kullanımları, The Witcher ’ı en sevilen roman uyarlaması oyunları arasına taşıyor.

The Witcher 2: Assassins of Kings “2011”

Oyunun ikinci sürümü olan The Witcher 2: Assassins of Kings, ilk oyundaki platformlarına Xbox 360 ve Linux ’u da ekliyor. İlk oyundan sonra, hikâye kurgusundan dövüş mekaniklerine kadar pek çok değişiklik getirilerek hazırlanan The Witcher 2: Assassins of Kings oyunu, Türkçe altyazı seçeneğini de içerisinde barındırarak, oyuncuların gönlünü fethetmeyi başarmıştı. 2011 yılında en iyi RPG (Role-Playing Game) oyunları arasında gösterilen The Witcher 2: Assassins of Kings, CD Projekt RED’in ne kadar iyi bir iş ortaya koyduğunu ispatlamıştı.

The Witcher Adventure Game “2014”

Oyun serisinin gördüğü yoğun ilgi üzerine, 2014 yılında seriye bir yenisi olarak katılan The Witcher Adventure Game, Android, Microsoft Windows, iOS, MacOS, Mac OS platformları tarafından destekleniyor. The Witcher evreninin olağanüstü maceralarına farklılıklar getirerek, gamerları odağına çekmeyi başaran oyun, çok oyunculu modu ile de fark yaratmayı başarıyor.

The Witcher Battle Arena “2015”

CD Projekt Red tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmış olan The Witcher Battle Arena, ücretsiz olarak sunulan çevrimiçi savaş oyunları kategorisinde yer alıyordu. 2015 yılının Ocak ayında Android, iOS ve Windows Phone mobil cihazlarında kullanılmak üzere piyasaya sürülen The Witcher Battle Arena, sekiz ana karakter üzerinden işliyordu. Kategorisine göre ortalama puanlarla değerlendirilen oyunun sunucuları, 2015 yılının sonlarına doğru kapatılarak oyuna son verildi.

The Witcher 3: Wild Hunt “2015”

The Witcher serisinin en gözde oyunlarından biri olan The Witcher 3: Wild Hunt, epik hikâye aktarımı, devasa büyüklükteki dünyası, en iyi şekilde kurgulanmış görevleri ile oyuncuların favorileri arasına girmeyi başarıyor. “The Game” yılın oyun ödülüne de aday olarak gösterilen The Witcher 3: Wild Hunt, PS 4, PS 5, Xbox One, Xbox X ve S sürümleri, Nintendo Switch ve Microsoft Windows platformları tarafından destekleniyor. Red Engine 3 teknolojisi ile geliştirilmiş olan oyun grafikleri, oyuncuları büyüleyen görsel efektler içeriyor.

Gwent: The Witcher Card Game “2016”

İlk piyasaya sürülüş tarihi 2016 olarak bilinse de 2018 yılında CD Projekt Red tarafından güncellenerek Microsoft Windows, PS4 ve Xbox platformları için tasarlanan Gwent: The Witcher Card Game oyunu, 2019 yılında iOS 2020 yılında ise Android için geliştirilmiştir. Ücretsiz kart oyunları kategorisinde yer alan Gwent: The Witcher Card Game, hem tek kişilik hem de çoklu oyun modu ile eleştirmenler tarafından da olumlu şekilde değerlendiriliyor.

Thronebreaker: The Witcher Tales “2018”      

Geliştiricisinin CD Projekt Red olduğu Thronebreaker: The Witcher Tales oyunu, rol yapma video oyun kategorisinde yer alıyor. The Witcher oyun serisinin yan ürünü olarak piyasaya sürülen Thronebreaker: The Witcher Tales, Android, PlayStation 4, iOS, Nintendo Switch, Microsoft Windows, Xbox One platformları tarafından destekleniyor. 30 saatin üzerinde oyun süresi ile gamerların favorileri arasına girmeyi başaran Thronebreaker: The Witcher Tales, dünya genelinde pek çok ödüle aday olarak gösteriliyor.

Assassin’s Creed Serisi

2009 yılında yayımlanan Assassin’s Creed (Suikastçinin İnancı), fantezi ve tarihsel öğeleri içerisinde barındıran, sekiz seriden oluşan bir kitaptır. 2014 yılında Türkçeye uyarlanan, yayıncısının Penguin Books olduğu kitabın yazarları ise Oliver Bowden, Christie Golden, Matthew J. Kirby ve Gordon Doherty ’dir. Kitap serisinin tüm dünyada yoğun ilgi görmesi üzerine, aksiyon ve macera kategorisinde bir oyun olarak kurgulanan ve oyunculara sunulan Assassin’s Creed, tarihsel video oyunları arasında gösterilmektedir. Assassin’s Creed oyun serisinin tasarımcıları Darby McDevitt ve Patrice Désilets’dir. Oyun serisinin yayıncıları ise Ubisoft, Gameloft ve Akella olarak belirtilmektedir. Assassin’s Creed video oyun serisi, İtalya’da yaşayan ve soylu bir aileden gelen kahramanın, ihanete uğramasının ardından, destansı bir intikam sürecini planlaması ve bu süreçte suikast sanatının inceliklerini öğrenmesini işlemektedir. İlk çıktığında “Prince of Persia” oyununa benzetilen ancak devamında kurgusunun farklı yönlerde devam etmesi ile oyuncuların gönlünü kazanan Assassin’s Creed oyun serisi, özellikle tarihsel detayları seven gamerlara hitap etmektedir.

Assassin’s Creed “2007”

2007 yılının Kasım ayında piyasaya sürülen serinin ilk oyunu Assassin’s Creed, PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları tarafından desteklenmektedir. Oyunun Microsoft Windows platformu için tasarlanan sürümü ise 2008 yılında oyuncularla buluşturmuştur. Assassin’s Creed oyunu, Üçüncü Haçlı seferlerinin dönemini konu almaktadır. Oyunun ana karakteri ise suikastçi Altaïr Ibn-La’Ahad olarak karşımıza çıkmaktadır.

Assassin’s Creed II “2009”

Geliştiricisinin Ubisoft Montreal olduğu serinin ikinci oyunu Assassin’s Creed II, ucu açık aksiyon oyunları kategorisinde yer almaktadır. Assassin’s Creed II oyunu 2009 yılında, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, Microsoft Windows ve Mac OS platformları için piyasaya sürülmüştür. Oyun aynı yıl VGX en iyi aksiyon oyun ödülüne ve Golden Joystick Award of Action ödülüne de lâyık görülmüştür. 

Assassin’s Creed: Brotherhood “2010” 

Hem tek hem çok oyuncu modu bulunan Assassin’s Creed: Brotherhood, 2010 yılında PlayStation 3 ve Xbox, 2011 yılında ise Microsoft Windows platformları için satışa çıkarılmıştır. Amerikan Senaryo Yazarları Birliğinin video oyunları kategorisinde “En iyi Senaryo” ödülü alan serinin üçüncü oyunu Assassin’s Creed: Brotherhood, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360 platformları tarafından da desteklenmektedir.

Assassin’s Creed: Revelations “2011”

Geliştiricisinin ve yayıncısının Ubisoft olduğu Assassin’s Creed: Revelations oyunu, 2011 yılında çok oyunculu modu ile kullanıcılarla buluşturmuştur. PS4, PS3, Android, Xbox One, Xbox 360, Microsoft Windows ve Symbian platformlarının desteklediği, serinin dördüncü oyunu, aynı zamanda VGX tarafından “Yılın En İyi Fragman” ödülüne de layık görülmüştür. Oyunu diğer serilerinden farklı yapan ise hikâyenin İstanbul’da geçmesi ve bu nedenle ülkemizde ayrıca sevilmesidir. 1500’lü yılların konu edildiği oyunda, İstanbul’un büyüleyici arka plânına ve tarihimizde yer eden önemli kişiliklere yer verilmiştir.

Assassin’s Creed III “2012”

Oyunun başlangıç hikâyesi beklentilerin altında olsa da, Assassin’s Creed III’ün ilerleyen bölümlerinde oyuncuyu içerisine çeken detaylara yer verilmektedir. 2012 yılında PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, Nintendo Switch, Microsoft Windows ve Wii U platformları için kullanıcılarla buluşturulan oyun, aynı yıl VGX  “Yılın Oyunu” ödülüne de aday olarak gösterilmiştir. ABD eyaletlerinin yakın tarihteki izlerini ekrana taşıyan oyun, eleştirmenlerden de tam not almaktadır.

Assassin’s Creed IV: Black Flag “2013”

Oyun kurgusunun Karayip adalarında geçtiği Assassin’s Creed IV: Black Flag, serinin en başarılı oyunları arasında gösterilmektedir. Hem tek hem de çok oyuncu modu bulunan Assassin’s Creed IV: Black Flag, 2013 yılında PS 3, PS 4, Xbox 360, Nintendo, Microsoft Windows ve Wİİ U platformları için tasarlanmıştır. Oyunun çıkış tarihinden kısa bir süre sonra  Assassin’s Creed IV: Black Flag, VGX tarafından “En İyi Aksiyon ve Macera Ödülünü” almıştır.

Assassin’s Creed: Rogue “2014”

Kurgusunun sömürge dönemi üzerine oluşturulduğu Assassin’s Creed Rogue oyunu, 2014 yılında serinin resmi yedinci oyunu olarak tanıtılmıştır. Tasarımcılığını Martin Capel’in üstlendiği tek oyunculu Assassin’s Creed Rogue, PS3, PS4, Xbox One, Xbox 360, Nintendo ve Microsoft Windows platformları tarafından desteklenmektedir.

Assassin’s Creed: Unity “2014”

Fransız devrimi dönemini konu alan Assassin’s Creed Unity, 2014 yılının Kasım ayında piyasaya sürülmüştür. Ubisoft Montreal ’in liderliği ile on ayrı stüdyo içerisinde geliştirilmiş olan Assassin’s Creed Unity, tarihsel öğeler taşıyan aksiyon video oyunlarından biridir. Serinin sekizinci oyunu olan Assassin’s Creed Unity, PlayStation 4, Xbox One, Stadia ve Microsoft Windows platformları tarafından desteklenmektedir. Assassin’s Creed Unity oyunu 2014 yılında Amerikan Senaryo Yazarları Birliği tarafından “En İyi Senaryo” ödülüne de aday olarak gösterilmiştir.

Assassin’s Creed: Syndicate “2015”

İngiltere’nin Victoria döneminde geçen Assassin’s Creed: Syndicate oyunu, yeni karakterleri ve genişletilmiş kurgusu ile ön plâna çıkıyor. Geliştiricisinin Ubisoft Quebec olduğu oyun, iki ayrı ana karakter üzerinden işliyor. Tasarımcılığını Frédéric St-Laurent B ’nin yaptığı Assassin’s Creed: Syndicate oyunu, PS4, Xbox One, Microsoft Windows ve Stadia platformları tarafından destekleniyor.

Assassin’s Creed: Origins “2017”

Antik Mısır’a ait sihirli topraklarda geçen Assassin’s Creed: Origins, serinin onuncu oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Geliştiricisinin Ubisoft Montreal olduğu tek oyuncu modlu oyun, PS4, Xbox One, Microsoft Windows ve Stadia platformlarında kullanılıyor. BAFTA oyun ödülleri adaylığı da bulunan Assassin’s Creed: Origins, hem gamerlardan hem de eleştirmenlerden tam not alıyor.

Assassin’s Creed: Odyssey “2018”

Bir önceki seri de Mısır topraklarını keşfeden oyuncular, Assassin’s Creed: Odyssey ile Antik Yunan’da bir yolculuğa çıkıyor. Serinin diğer oyunlarına göre çok daha fazla çeşitlilik sunan Assassin’s Creed: Odyssey, dövüş sahneleri, macera öğeleri, nişan alma özellikleri, çizgisellikleri ve rol yapma tasarımları ile fark yaratıyor. “The Game” tarafından “Yılın Oyunu Ödülü”ne aday olarak gösterilen Assassin’s Creed: Odyssey, PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Stadia ve Microsoft Windows platformları tarafından destekleniyor.

Metro 2033

Dünyaca ünlü yazar Dmitry Glukhovsky tarafından kaleme alınan Metro 2033 kitabının ilk baskısı, 2005 yılında Rusya’da yapılmıştır. 2010 yılında ABD, 2011 yılında da ülkemizde piyasaya sürülen kitap, okuyuculardan ve eleştirmenlerden tam not almıştır. Rus kökenli yazar Metro 2033 kitabında, bilim kurgu öğelerini nefis bir şekilde işlemiştir. Kitap, insanlığa dair tüm değerlerin ve kaderlerin yeniden yazılmasını aktarmaktadır. İnsanlığın istek ve ihtiyaçlarının değiştiği, yer altında yeni bir dünya kurulduğu gerçekliğinde, yazar okuyucuları biraz distopik biraz da düşündürücü yolculuklara çıkarmaktadır. Nükleer bir savaş sonrasında tüm dengelerin değiştiği dünya formunu işleyen kitap, 2014 yılında “Metro” oyun serisinin “Metro 2033” versiyonu olarak oyunculara sunulmuştur. Geliştiriciliğini 4A Games’in üstlendiği Metro 2033 video oyunu, nişan alma ve macera kategorilerinde yer almaktadır. Metro 2033 oyunu, PlayStation 4, Xbox 360 ve Microsoft Windows platformları tarafından desteklenmektedir. 10 saatin üzerinde bir oyun süresi vaat eden Metro 2033, 1080p ve 60 FPS görüntü kalitesi ile gamerlardan ve eleştirmenlerden de tam not almaktadır.

Call of Cthulhu: Dark Corners of The Earth

Amerika kökenli yazar HP Lovecraft’ın 1931 yılında kaleme aldığı The Shadow Over Innsmouth “Innsmouth Üzerindeki Gölge” kitabı, korku romanları kategorisinde bulunmaktadır. Kötücül öğelerin içerisinde barındırdığı bir denizaltı medeniyetinde geçen kurgu, enteresan yaratıklara ve birçok başka unsurlara atıfta bulunmaktadır. HP Lovecraft’ın The Shadow Over Innsmouth romanından esinlenilen Headfirst Productions,  Call of Cthulhu: Dark Corners of The Earth video oyununu geliştirmiştir. 2005 yılında piyasaya sürülen Call of Cthulhu: Dark Corners of The Earth oyunu, korku, hayatta kalma ve birinci şahıs nişancı kategorilerinde yer almaktadır. 1999 yılında geliştirme sürecine başlanan ancak defalarca ertelenen oyunun projesi, PlayStation 2 sürümü için çıkarılmaktan vazgeçilerek, 2005’de Microsoft Windows ve Xbox için tasarlanmıştır. Birçok eleştirmen tarafından korku oyunları kategorisindeki en iyi oyunlar arasında gösterilen Call of Cthulhu: Dark Corners of The Earth, devam projeleri olsa da Headfirst Productions ’ın iflası nedeniyle bu projeleri hayata geçirilememiştir. Tek oyunculu modu ile 5 saate yakın oynama süresi bulunan Call of Cthulhu: Dark Corners of The Earth, gamerlara yüksek kalitede görsel seçeneği sunarak, gönülleri fethetmektedir.

Lord of The Rings: Battle for Middle Earth

İngiliz yazar John Ronald Reuel Tolkien’in 1954 yılında kaleme aldığı The Lord of The Rings “Yüzüklerin Efendisi” kitap serisi, daha sonra film olarak da karşımıza çıkmaktadır. Dünya genelinde fenomen olan kitap, günümüzde hala en çok okunan, film serisi en çok izlenen yapımlar arasındadır. Bu kitaptan esinlenerek kurgulanan Lord of the Rings: Battle for Middle Earth oyunu, hem tek hem de çok oyuncu modu ile kullanılabilen bilgisayar oyunları kategorisine girmektedir. Oyunun piyasaya sürülüş tarihi ise 2004 yılıdır. Geliştiriciliğini ve yayıncılığını Electronic Arts’ın üstlendiği oyun, Microsoft Windows ve IBM işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir. RTS (Real-Time Strategy) oyunlarından biri olan Lord of the Rings: Battle for Middle Earth, Ortadoğu savaşlarını konu almaktadır. Electronic Arts kitap uyarlaması oyununda, kitabın kritik geçişlerini de Lord of the Rings: Battle for Middle Earth içerisinde taşımaktadır. 2004 yılında piyasaya sürülen oyun, aynı yıl E3 fuar tanıtımında, oyunun üst düzey görselliğini ortaya koymuştur. Hem hikâye kurgusu hem de görsel efektleri ile çıktığı günden bu yana gamerların favori oyunları arasında kalmaya devam eden Lord of the Rings: Battle for Middle Earth, 1080p görüntü kalitesi ile oyunculara görsel bir şölen yaşatmaktadır.

American McGee’s Alice

İlk yayınlanma tarihi 1865 olan “Alice’s Adventures in Wonderland” kitabı, İngiliz yazar Lewis Carroll tarafından kaleme alınmıştır. Asıl adı “Charles Lutwidge Dodgson” olan ancak Lewis Carroll takma adıyla bilinen yazar, çocuk kitapları alanında en başarılı yazarlar arasında gösterilmektedir. Yazarın “Alice’s Adventures in Wonderland” Alice Harikalar Diyarında için, animasyon film ve müzikal uyarlamaları da yapılmıştır. American McGee’s Alice oyunu da bu kitaptan esinlenerek kurgulanmıştır. Kitapta geçen ana karakterler Alice, çılgın şapkacı, kupa kraliçesi ve daha pek çok yan karakter “American McGee’s Alice” oyununda da yer almaktadır. Oyun 2000 yılının Ekim ayında piyasaya sürülmüştür. Tasarımcılığını American McGee’nin, geliştiriciliğini ise Rogue Entertainment’in üstlendiği oyun, hayatta kalma, bulmaca çözme, nişan alma ve korku kategorilerinde gösterilmektedir. Tek oyuncu modu ile tasarlanan  American McGee’s Alice oyunu, PS3, Microsoft Windows, Xbox 360, Xbox One ve Mac işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir. Ana karakterimiz Alice’in maceralarını en gerçek şekilde yaşamayı mümkün kılan Quake III grafik motorunun, oyunun görsel kalitesini bir üst seviyeye taşıdığı görülmektedir.

BioShock

Yazar John Shirley tarafından kaleme alınan, orijinal adı “BioShock: Rapture” olan kitabın ilk yayınlanma tarihi 2011 olarak belirtilmektedir. 2016 yılında Türkçeye çevrilerek “BioShock: Rapture Şehri” ismiyle piyasaya sürülen kitap, bilim kurgu kategorisindeki ses getiren kitaplardan biridir. İkinci Dünya Savaşının ardından yaşanan süreci işleyen roman, BioShock oyun serisine ilham olmuştur. BioShock: Rapture kitabından uyarlanan oyunun ilk serisi 2007 yılında Xbox ve Microsoft Windows platformları için tanıtılmıştır. Nişan alma kategorisinde yer alan BioShock oyununun geliştiricisi ise Irrational Games stüdyosu dur. Oyun müziklerinin bestecisi ise Garry Schyman olarak belirtilmektedir. geniş bir tasarımcı ekibin çalışmaları ile ortaya çıkarılan BioShock oyun serisi, daha sonra PlayStation 3, Xbox 360 ve Linux işletim sistemleri ile de entegre çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Eleştirmenler ve oyuncular arasında bir başyapıt olarak gösterilen BioShock oyunu, senaryosu, müzikleri ve olağanüstü görsel efektleri ile kullanıcılardan tam puan almaktadır. BioShock oyununda bir uçak kazası ile başlayan yolculuk, oyuncuları tahmin edemeyecekleri maceralara çıkarmaktadır. FPS oyunlarında ortaya konulan kaliteyi bir üst seviyeye taşıyan BioShock oyunun serileri ise aşağıda sıralanmaktadır.

 • BioShock
 • BioShock 2
 • BioShock Infinite

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl oyunu, 1979 yapımı Stalker “İz Sürücü” filminden ve Piknik na Obochine “Uzayda Piknik” kitaplarından esinlenerek tasarlanmıştır. Çernobil Nükleer Santralinin patlamasının ardından gelişen bir dizi olayı işleyen S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, “S.T.A.L.K.E.R.” serisinin 2007 yılında piyasaya sürülen oyunlarından biridir. Ukrayna kökenli GSC Game World tarafından geliştirilen oyun, hem tek hem de çok oyuncu modu ile karşımıza çıkmaktadır. Microsoft Windows işletim sisteminin desteklediği S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl bilgisayar oyunu, hayatta kalma, korku oyunları kategorisinde gösterilmektedir. Serinin diğer oyunlarından öne çıkan S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, kitap uyarlamalarının en iyi şekilde yansıtıldığı bilgisayar oyunlarından biri olarak belirtilmektedir. Bir yaşam / ölüm savaşı kurgusu işlenen S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl oyununda, yapay zeka teknolojisinin en üst seviyede kullanıldığı görülmektedir. GSC GameWorld ün oldukça iyi bir tasarım çıkardığı oyun, gamerların favorileri arasına girmeyi başarıyor. 30’un üzerinde farklı oyuncu katılımına izin veren oyun, farklı oyuncu modlarını da içerisinde barındırmaktadır. Arkadaş grubu ile oyun oynamayı sevenler için ideal bir siste kurgulayan S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl, yüksek görüntü kalitesi ile de alternatiflerinden bir adım öne çıkmaktadır.

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line oyunu, 1979’da yağımı “Apocalypse Now” savaş filminden ve Joseph Conrad’ın kaleme aldığı “The heart of Darkness” kitabından esinlenerek tasarlanmıştır. 2012 yılının Haziran ayında piyasaya sürülen Spec Ops: The Line oyununun geliştiricileri arasında YAGER ve Darkside Games bulunmaktadır. Çok oyuncu modu ile çeşitlilik sunan Spec Ops: The Line, VGX tarafından da “En İyi Erkek Seslendirme” ödülüne aday olarak gösterilmiştir. Oyun, Microsoft Windows, Xbox 360 ve PS3 platformları için tasarlandıktan sonra, 2013 yılında OS X, 2015 yılında ise Linux için geliştirilmiştir. Sekiz farklı oyunu içerisinde barındıran Spec Ops oyun serisinin öne çıkan oyunu Spec Ops: The Line, kitap uyarlaması kurgusu ile serinin diğer oyunlarından ayrılmaktadır. Orta Doğunun gözdesi Dubai’de geçen hikâyesi ile Spec Ops: The Line, aksiyon kategorisindeki oyunların en iyileri arasında gösterilmektedir. Oyunun ana karakteri Albay John Conrad’ın yaşadığı maceralar ve stratejik hedefler, oyuncuları Spec Ops: The Line’ın içerisine çekmeyi başarıyor. Oyunda Rally Point ve Buried modlarının yanında, farklı oyun seçenekleri de yer almaktadır. Spec Ops: The Line içerisine eklenen oyun modları, her bir seviyeyi daha kolay geçmeyi destekleyen alternatifler yaratmaktadır. Oyunculara görsel bir şölen yaşatan 1080p ve 60 FPS özellikleri, 10 saate yakın süren oyun süresince, film tadında mücadele yaşatmaktadır.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu