Mobil UygulamalarNedir?Teknoloji

CarKey Nedir? Android İçin Gelecek Olan CarKey Hangi Araçları Destekliyor?

CarKey, Türkçe karşılığı olarak araba anahtarı olarak tanımlanmaktadır. Otomobillerin açılması ve çalıştırılması için kullanılan CarKey, günümüzde modern anahtar tasarımları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Farklı işlevleri olan CarKey modelleri, araba markalarına göre değişkenlik göstermektedir. Dijital teknolojinin ilerlemesi ile birlikte CarKey’ler de farklı versiyonlarda kullanıcılara sunuluyor. Apple CarKey, NFC (Near Field Communication) desteği olan otomobillerde kullanılan, modern teknoloji araba anahtarı olarak belirtilmektedir. 

NFC, “Yakın Alan İletişimi” olarak da ifade edilen kablosuz iletişim teknolojilerinden biridir. NFC teknolojisi ile NFC standardına uyumluluk gösteren mobil cihazlar arasında belirli mesafelerde iletişim kurulmaktadır. Apple CarKey de, NFC teknolojisine sahip araçlarda kullanım için tasarlanmıştır. Henüz beta sürümünde olan Apple CarKey, iPhone telefon modelleri yada Apple Watch ile çalıştırılmaktadır. Yakın zamanda Android CarKey özelliklerinin de kullanılmaya başlaması beklenmektedir.

Android CarKey Özellikleri         

Google 2021 yılının Mayıs ayında, Android CarKey özelliği üzerinde çalıştıklarını, araç sahiplerinin Android telefonları üzerinden araçlarının kilitlenmesine, kilidin açılmasına ve araçlarının çalıştırılmasına izin verecek olan dijital anahtar geliştirmelerine başladığını duyurdu. BMW ve diğer otomobil üreticileri ile birlikte çalışan Google mühendisleri, geliştirme süreçlerini paylaşmaya devam ediyor. Android CarKey, şirketin mobil işletim sistemlerinin en son sürümü olan Android 12 versiyonuna gelen özelliklerden biri olarak tanıtılıyor. Android ve Google Play PM Başkan Yardımcı olan Sameer Samat, dijital araba anahtarlarının 2021 yılı içerisinde Pixel ve Samsung Galaxy telefonları üzerinden kullanıma sunacağını belirtiyor. Android CarKey dijital araba anahtarlarının, BMW marka otomobiller dahil olmak üzere, 2021 ve 2022 araç modellerinde kullanımı mümkün olacak. Android CarKey özelliklerinde, UWB (Ultra-WideBand) teknolojisi olarak tanımlanan Ultra Geniş Bant sistemleri ile sensör sinyal yönlerinin iletildiği radyo iletişim biçimleri, minimal radarlar şeklinde dijital anahtarlarda uygulanacak. Bu sistem, Android telefonlarda barındırılan antenlerin, UWB teknolojisi ile birleştirilmesiyle, kullanıcılarının telefonlarını araçlarına yaklaştırmadan araçlarının kilitlenip açılmasını destekleyecek.

Android CarKey Hangi Araçları Destekliyor?

Android CarKey özelliklerinden biri de NFC teknolojisi olarak geliştirilen “Yakın Alan İletişimi” sayesinde, NFC destekli araçlarda Android kullanıcıları, telefonlarını araçlarının kapılarına hafifçe dokundurarak kilidin açılmasını sağlayacaktır. Android CarKey NFC teknolojisinde, kullanıcının arabasının kapısında konumlandırılan NFC okuyucusu ile kullanıcı telefonu arasında iletişim kurulmaktadır. Google, kullanıcıların araçlarını arkadaş yada ailelerine ödünç vermek istediklerinde, CarKey özelliğinin tanımlı kişilerin paylaşımına açılabileceğini de belirtmektedir. Dijital anahtar CarKey özelliği, ilk olarak Apple entegrasyonu ile olarak BMW 5 araçlarda denemişti. Yakın zamanda birçok otomotiv üreticisi, Google CarKey özelliği için başvurularını iletmektedir. Otomotiv üreticileri de uzaktan kilitleme sistemleri ve kilit açma teknolojileri üzerinde güncellemelere gitmektedir. Henüz resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen, BMW dışında, GM (General Motor), Honda, Hyundai, Volkswagen gibi dünyanın önde gelen otomobil markalarının da Android CarKey özelliği için çalışmalarını yürüttükleri bilinmektedir.

Apple CarKey Özellikleri Nelerdir?

Apple, 2020 yılının Haziran ayında, otomobillerin kilidinin iPhone cihazlar ile açılmasını sağlayan CarKey özelliğinin duyurusunu paylaşmıştı. iOS 14 sürümünün bir özelliği olan Apple CarKey, NFC sistemleri üzerinden işleyecektir. Apple CarKey özelliği ilk olarak 2021 model BMW 5 serisinde kullanılacaktır. Otomotiv endüstrisine yeni bir yaklaşım getirecek olan CarKey’ler, yakın zamanda 600’ün üzerinde araç modelinde uygulanmaya başlayacaktır. iPhone veya Apple Watch cihazlarına sahip olan kullanıcılar, CarKey’lerini otomobilleri ile eşleştirerek, NFC okuyucusu üzerinden araç kilitlerini açmaları mümkün olacak. Opsiyonel olarak Face ID yada Touch ID teknolojileri üzerinden kullanıcı kimliği doğrulaması da yapılabilecek. Apple CarKey özellikleri arasında Ekspres modun aktifleştirilmesi ile sağlanan biyometrik doğrulama alternatifi de bulunacak. iMessage ile başka kullanıcılara da erişim paylaşım imkanı sunacak olan CarKey özelliği, iOS 13 güncellemeleri ile bu sürümde de kullanıma açılacak. Otomotiv sektöründe benzer uygulamalar olsa da, Apple gibi bütünleşik özellikleri bir arada sunan CarKey modelleri ile ilk kez kullanılacak. Dijital anahtar özelliklerinin Apple üzerinde yerleşik hale getirilmesi, birden çok dijital anahtarın tek bir cihazda saklanmasını da mümkün kılacak.

Apple CarKey Wallet Özelliği

Apple iOS 14 sürümünde kullanılmak üzere geliştirilen CarKey özelliği, otomotiv sektörüne dair gündemi bir anda değiştiriyor. Kullanıcıların iPhone veya Apple Watch cihazları ile otomobillerini açmalarını ve çalıştırmalarını sağlayan CarKey özelliği, beta sürümü ile tanıtılıyor. Apple CarKey özelliğinin dikkat çeken bir başka yanı ise Apple Wallet uygulaması ile entegre şekilde kullanılması oluyor. Apple Carkey özelliğinden yararlanmak isteyen kullanıcılar, Apple Wallet uygulamasında anahtarlarını saklayabiliyor ve başka bir kullanıcının iPhone cihazına anahtarlarını güvenli bir şekilde gönderiliyor. Dijital anahtar paylaşımını kolaylaştıran Apple Wallet hakkında merak edilenler ise yazımızın devamında yer alıyor.

Apple Wallet Nedir? CarKey Özelliği Nasıl Eklenir?

Bir iOS uygulaması olan Apple Wallet, kullanıcıların ödül kartları, kuponları, sinema biletleri, uçuş kartları, kredi kartları gibi tüm kişisel kartlarının dijital ortamda güvenle saklanmasını sağlamaktadır. Apple uygulamaları içerisinde öne çıkan Apple Wallet, uygulama açıldıktan sonra, kullanılmak istenen kart yada kartların seçilmesi, mobil cihazın kart okuyucuya yaklaştırılması ile barkod üzerinden okunan ve ödeme yapılabilen pratik uygulamalardan biridir. Kullanıcıların yanında kart yada nakit para bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıran Apple Wallet (Apple Cüzdan) uygulaması, yakın zamanda piyasaya sürülecek olan Apple Credit Card için de temel arayüzünü oluşturacak. Apple Wallet iPhone telefonları yada akıllı saatleri üzerinden çalışabilmektedir. Apple CarKey özelliğinin de entegre edildiği Apple Wallet, kullanıcılarına her geçen gün yeni özellikler sunmaya devam etmektedir. Apple Wallet uygulamasına araba anahtarı özelliğini eklemek için ise aşağıdaki işlem adımları uygulanmaktadır.

 • Kullanıcılar, araçlarının araba üreticilerinin oluşturdukları hesap ile ilişkilendirilmiş olduğunu kontrol etmelidir.
 • Araba üreticisine ait uygulama açılır ve anahtar ayarlama yönergeleri takip edilir.
 • İlgili uygulama Apple Wallet uygulamasına yönlendirdiği sırada “Devam” sekmesine dokunulur
 • iPhone veya Apple Watch cihazları, yönergelerde belirtilen biçimde anahtar okuyucu üzerine yerleştirilir.
 • Apple cihaz ile arabanın entegrasyonunun tamamlanması beklenir.
 • İşlem akışı tamamlandığında “Bitti” sekmesine dokunularak uygulamadan çıkılır.

Apple CarKey ile Araba Kilidi Nasıl Açılır?

Apple Carkey özelliği ile arabanın kilidinin açılması için, öncelikle iPhone veya Apple Watch cihazlarının araba kapı kolunda bulunan NFC sensörüne yaklaştırılması gerekmektedir. Aracın çalıştırılması için de iPhone cihazı aracın anahtar okuyucu aparatına yerleştirilir. Apple Watch ile aracı çalıştırmak istediğiniz zaman ise cihazın okuyucuya yakın bir yerde konumlandırılması ve aracın başlatma düğmesine basılması yeterli olmaktadır. Apple CarKey özelliğinden yararlanmak için “Hızlı Giriş” opsiyonu da bulunmaktadır. Hızlı girişi kullanmak için, Apple Wallet uygulamasına “Araba Anahtarı” eklenmesi gerekmektedir. Bu şekilde hızlı giriş Default olarak aktifleşmektedir. Hızlı giriş opsiyonu, aracın kapısının otomatik olarak açılmasına ve aracın hızlı şekilde çalıştırılmasına imkan tanımaktadır. Araçtan ayrılmak istediğinizde ise Apple cihazının kapı kolundaki sensöre yakın tutularak, kilitlenmesi sağlanmaktadır. Apple CarKey hızlı giriş özelliğini kapatmak için de aşağıdaki adımlar uygulanmaktadır.

 • Apple Wallet uygulaması açılır.
 • Araba anahtarı kartına dokunulur.
 • Daha Fazla” sekmesi seçilir.
 • Çıkan seçeneklerde “Hızlı Giriş” seçilerek kapatılır.

Apple CarKey hızlı giriş özelliği kapatıldığında, aracın çalıştırılması için her defasında kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Bunun için;

 • Apple Wallet uygulaması açılır.
 • Araba anahtarı kartına dokunulur.
 • Kullanılan cihaz aracın kapı koluna yada anahtar okuyucu yakınında tutulur.
 • Devam edebilmek için Face ID yada Touch ID kullanılır.

Apple CarKey Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Aracınızı arkaşlarınıza yada akrabalarınıza ödünç vermek istediğinizde Apple CarKey paylaşımı yapmanız mümkündür. Bunun için;

 • Apple Wallet uygulaması açılır.
 • Araba anahtarı kartına dokunulur.
 • Daha Fazla” sekmesi seçilir.
 • Davet Etmeye Başla” sekmesine dokunulur.
 • Erişimi Ayarla” seçilir.
 • Paylaşılacak CarKey için erişim sınırı belirlenir.
 • Davet Et” sekmesine dokunulur.
 • Görüntülenen mesaj alanına davet edilecek kişinin adı yazılır.
 • Gönder” sekmesine basılır.

Apple CarKey paylaşım davetleri sadece iMessage üzerinden iletilmektedir. Araba anahtarı paylaşımı yapılan kişinin, kişisel Apple kimliği üzerinden giriş yapmış olduğu iPhone cihazı bulunmalıdır. Paylaşılan kişinin parola ayarları da açık konumda tutulmalıdır. CarKey özelliği paylaşılan kişi iPhone veya Apple Watch cihazında gelen davete dokunduğu anda Wallet uygulaması otomatik olarak açılmaktadır. Apple Wallet uygulaması, paylaşılan kişiye araba anahtarının nasıl ekleneceği ve kullanılması gerektiği konusunda yönlendirme yapmaktadır.

Apple CarKey Bilgilerinin Silinmesi

Kullanıcılar Apple araba anahtarı özelliğini silmek yada iptal etmek istediklerinde, aşağıdaki işlem adımlarını takip etmelidir.

 • Apple Wallet uygulaması açılır.
 • Araba anahtarı kartına dokunulur.
 • Daha Fazla” sekmesi seçilir.
 • Tanımlı Araba Anahtarını Sil” seçeneğine dokunulur.
 • Onayla” butonuna dokunularak işlem adımları tamamlanır.

Paylaşılan araba anahtarının erişimini iptal etmek için de aşağıdaki işlem adımları uygulanır.

 • Apple Wallet uygulaması açılır.
 • Araba anahtarının kartına dokunulur.
 • Daha Fazla” sekmesi seçilir.
 • Araba anahtarının paylaşıldığı kişi adı seçilir.
 • Erişimi İptal Et” sekmesine dokunulur.

İşlem adımları tamamlandığında, daha önce araba anahtarı paylaşımı yapılmış olan kişiye iptal bildirimi iletilir. Apple CarKey özelliğinin tanımlandığı iPhone veya Apple Watch cihazlarının kaybedilmesi durumunda, kullanıcı bilgilerinin güvende tutulması için, farklı bir Apple cihazından, iCloud resmi web sitesinden “Bul” uygulaması üzerinden işlem gerçekleştirilebilir.

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu