Nasıl YapılırTeknoloji

Bilgisayardan Konuşarak Yazı Yazdırmak Mümkün mü?

Belge oluşturma programlarıyla metin yazmak uzun süreden beri kullandığımız en pratik yöntem haline geldi. Daha önceden daktilo ile başlayan bu yazı yazma işlemi dijital sektörün gelişmesi ve birçok farklı programın ortaya çıkmasıyla her geçen gün kolaylaşıyor. Klavye ile yazı yazmak birçok kişi alışkanlığı ancak bunun çok daha pratik bir yöntemi daha var. 

Klavye mikrofonuna sadece konuşarak yazı yazabileceğinizi biliyor musunuz? İşte size bu amaçla kullanabileceğiniz çok pratik bir yöntemi göstereceğiz. 

Mikrofona Konuşarak Nasıl Yazı Yazılır?

Elinizde bir akıllı telefon var ise akıllı telefonun klavyesinde bulunan mikrofonla yazı yazdıran birçok insan var. Birçok kişiyi bu özelliği araç kullanırken ve genelde WhatsApp’ta yazışmak için kullanıyor. Bunun yanında Google’ın geliştirmiş olduğu “Documents” uygulamasını da duymuşsunuzdur. Bu akıllı klavye ve Google Documents uygulaması birlikte çalıştığında pratik bir şekilde yazı yazmanız mümkün hale geliyor.

Google Documents Kullanmak

Bir Google hesabınız mutlaka vardır yoksa da Google’a girip bir gmail adresi alarak kendinize bir Google hesabı açın. Google hesabını açtıktan sonra Google drive uygulamasını kullanmanız gerekecek. Bu Google hizmetlerinin hepsi de ücretsizdir. 

Bilgisayarınızda Google Chrome tarayıcısı yoksa Google Chrome tarayıcısı indirmeniz işlerinizi kolaylaştırır. Şimdi adım adım yapmanız gereken işlemi anlatacağım.

  • Boş bir Chrome Sayfası açın, sağ üst köşede “Google Uygulamaları” yazan ve dokuz noktadan oluşan bir işaret göreceksiniz. Bu işarete bastığınızda bir menü açılacaktır.
  • Bu menüden dökümanlar kısmına gelin. Açılan sayfada sol üst köşede artı işareti ile gösterilen ve  “Boş” yazan butona basın. Bu sayede yeni bir döküman açmış olacaksınız. 
  • Şimdi aynı Google hesabına bağlı akıllı telefonunuzu elinize alın. Google Play Store’da veya App Store’da Google’ın Documents uygulamasını indirin. Ve uygulamayı açın.
  • Aynı hesaba bağlı olduğunuz için bilgisayarınızdan açtığınız boş dökümanı göreceksiniz. Telefonunuzdan da açılan bu boş dökümana girin.
  • Ve klavyenizin mikrofonla yazdır butonuna basarak konuşmaya başlayın. İşte bu kadar basit. Artık sadece konuşarak bilgisayarınızda yazı yazmanız mümkün hale geldi.

İster bir Blog yazarı olun, ister öğrenci, isterseniz bir akademisyen bu uygulama sayesinde kolayca Metin dosyaları oluşturabileceksiniz. 

Google’ın Documents uygulamasının paylaşma özelliği ile aynı dosyayı istediğiniz kişiyle anında paylaşabilir, düzenleme veya yorumlama yetkisi verebilirsiniz. Ortak çalışmalar için ideal olan bu özellik bir dosya veya çalışma metni üzerinde fikir alışverişi sağlayabilecek gayet pratik bir yöntemdir. 

Artık sizde sadece konuşarak metin dosyaları oluşturabilir hale geldiniz İyi çalışmalar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu