BiyografilerGündemNedir?Sosyal MedyaTeknolojiÜnlüler

Jeff Bezos Kimdir? Hayatı ve Başarı Öyküsü

Son yıllara damga vurmuş isimlerden biri Jeff Bezos! Başarıları, kurduğu şirket Amazon ve teknolojiye katkıları her gün artarak devam eden Jeff Bezos, dünyada birçok kişi tarafından tanınıyor ve ilgiyle takip ediliyor. Adım adım ilerlediği başarı öyküsü de birçok girişimciye örnek olacak nitelikler taşıyor! Jeff Bezos, hayatını başarıya ve ilerlemeye adamış, hırslı bir girişimci ve çoğumuzun müşterisi olduğu Amazon’un kurucusu! Şimdi gelin hep birlikte Jeff Bezos ve onun başarı öyküsüne hep birlikte bir göz atalım!

Jeff Bezos Kimdir?

Tam ismi Jeffrey Preston Bezos olan mühendis ve girişimci 12 Ocak 1964 yılında Amerika Birleşik Devletlerine bağlı New Mexico’da dünyaya geldi. Fakat Teksas’ta büyüdü. Jeff Bezos henüz çocukluk döneminde bilime ve mekanik alanına büyük ilgi duymaya başladı. Küçük yaşlarda ailesinin evinin garajında kendi çalışmalarını gerçekleştirmeye başladı. Jeff Bezos’un öyküsünün başladığı yer olarak nitelenen üniversite hayatı 1986 yılında başladı. Bezos, tercihini Albert Einstein gibi ünlü isimlerin öğretmenlik yaptığı Princeton Üniversitesinden yana kullandı ve burada eğitim hayatına başladı. 

Bu üniversitede Elektrik ve Bilgisayar Bilimi Mühendisliği bölümünde eğitim gördü ve başarılı bir şekilde mezun oldu. Eğitim hayatını tamamladıktan hemen sonra borsanın merkezi olarak bilinen Wall Street’te çeşitli alanlarda çalışmaya başladı. Wall Street’te kendini gösteren Bezos başarıları sayesinde aranan isimlerden biri olmayı başardı. Finans şirketlerinden biri olan DE Shaw’ın başkan yardımcısı oldu. Jeff Bezos, şirketin o güne kadar ki en genç başkan yardımcısı olarak yeni görevine başladı. Genç yaşına rağmen bu kadar büyük başarılar gösteren Bezos geleceğine dair ipuçlarını o yıllarda vermeye başladı. Bu şirkette çalışırken iş arkadaşı MacKenzie’ye aşık oldu ve evlendi. 

1994 yılında da büyük adımı attı ve Amazon’u kurdu! Amazon ile sadece kendi kaderini değil çoğu kullanıcının ve teknolojinin de kaderini değiştirdi. 2000 yılında ise Blue Origin ismiyle uzay araştırmaları şirketini kurdu ve uzay teknolojisi alanına da adım attı. Bezos bu şirketi kurduğunda en büyük amacı uzaya insan seyahatini başlatmaktı. Roket fırlatma tesisi olarak çalışma hayatına devam eden Blue Origin de adından sıkça söz ettiriyor. 2013 yılında da bir başka gelişme yaşandı ve Bezos Washington Post ve diğer yayın organlarını tam 250 milyon dolar karşılığında satın aldı. 

Gün geçtikçe yükselen serveti ile dünyanın en zengin insanları arasında yer almaya başlayan Bezos, 2019 yılında eşinden boşandı. Jeff Bezos’un eşi MacKenzie Bezos, Amazon hisselerinin yüzde 4’ünü aldı. Bu hisseler, MacKenzie’nin 36 milyar dolarlık bir servetle dünyanın en zengin kadınları listesine girmesini sağladı. Jeff Bezos, genç yaşına rağmen birçok başarıyı elde etti ve serveti her geçen gün katlanarak arttı. Bezos ilk olarak 2017 yılında Yaşayan En Zengin İnsan unvanını aldı. Bu unvana sahip olduğu yılda serveti tam olarak 90 milyar dolardı. Bu servet aynı yıl içerisinde 100 milyar dolara çıktı. 2018 yılında ise serveti 112 milyar dolara yükseldi. 2021 yılının Temmuz ayında açıklanan bilgiye göre Jeff Bezos yine kendisine ait olan rekoru kırarak servetini tam 211 milyar dolara çıkardı. Jeff Bezos hala dünyanın en zengin adamı konumunda olmayı sürdürüyor. İlerleyen yıllarda gerçekleştirmeyi hedeflediği projeleri ile bu servetin ne kadara ulaşacağını hep birlikte göreceğiz.

Jeff Bezos ve Amazon

Jeff Bezos’un böyle bir hayat sahip olmasının temel sebebi, hayatımızı değiştiren şirketlerden biri olan Amazon, 5 Temmuz 1994 yılında Washington’da yine Jeff Bezos tarafından kuruldu. Amazon, ismini dünyanın en büyük nehri olan Amazon Nehrinden alıyor. Şirket ilk yıllarında yalnızca kitapların satıldığı çevrimiçi bir pazardı. Zaman içerisinde elektronik araçlar, mobilya, oyuncak, yiyecek, video oyunları, mücevher satacak kadar geniş bir pazara sahip olmaya başladı. 

15’ten fazla ülkede alışveriş sitesine sahip olan Amazon, geniş ürün yelpazesi sayesinde en çok kullanılan platformlardan biri olma özelliğini de taşıyor. Popülerliğini E-ticaret sitesi olarak elde eden Amazon, farklı alanlarda da hizmet veriyor. İnternet dünyasında birbirinden farklı alanlarda söz sahibi olan Amazon, Alexa, IMBD, Twitch.tv gibi platformların da sahibi konumunda yer alıyor. Amazon tüm bunların yanı sıra dünyanın en büyük bulut altyapı sistemini sağlayan şirketlerinden biri olarak da biliniyor. Amazon, her geçen gün piyasa değerini artırarak yoluna devam ediyor. Amazon, 4 Eylül 2018 tarihinde 1 Trilyon Dolarlık piyasa değerine ulaşmayı başarmıştır. Bu sayede de Apple’dan sonra 1 Trilyon Dolarlık piyasa değerine sahip olmayı başaran 2. şirket olma unvanını da kazanmıştır. 

Amazon, kar odaklı değil müşteri odaklı strateji izleyen şirketlerden biri. Şirket, kar odağını bir kenara bırakarak tamamen müşteri odaklı çalışmaya özen gösteriyor. Amazon Prime da bu duruma güzel bir örnek oluyor. Amazon Prime ile birlikte sabit bir ücret karşılığında ürünleri aynı gün teslim etme şansına sahip olabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Amazon servisleri sayesinde müzik, kitap, video gibi hizmetlerden de kolaylıkla faydalanabiliyorsunuz. 

Amazon, Alexa isimli yapay zeka destekli sanal asistan ile de hizmet veriyor. Amazon tarafından geliştirilen Alexa, müzik çalma, yapılacaklar listesi hazırlama, sesli kitap okuma, alarm kurma gibi birçok özelliğe sahip. Alexa ile çevrimiçi bir şekilde yemek sipariş etmeniz dahi mümkün hale geliyor. İlk olarak 2014 yılında piyasaya sürülen Alexa, sık sık geliştiriliyor ve kullanıcılara en iyi hizmeti sunmak için özel olarak hazırlanıyor.

Kindle da Amazon’un en çok sevilen hizmetlerinden biri. 2007 yılında piyasaya sürülen Kindle cihazı sayesinde kullanıcılar e-kitap alışverişi yapabiliyor, indirilen kitapları, gazeteler, dergileri rahatlıkla okuyabiliyor. Günümüzde birden fazla modeli piyasada olan Kindle, elektronik mürekkep teknolojisi ile gözleri yormadan okuma imkanını da kullanıcılara sunuyor.

 Amazon’un geçtiğimiz aylarda tanıttığı ürünlere bir göz atmak isterseniz bu yazımızda bulabilirsiniz!

Amazon, 19 Eylül 2018 tarihinde Türkiye pazarına giriş yaptı. 2020 yılına kadar pasif bir durumda ilerledi fakat 15 Eylül 2020 tarihinde  Amazon Prime ve Prime Video gibi özellikleri ile pazarda aktif hale geldiğini duyurdu. 

Amazon, bugün dünyada farklı alanlarda hizmet veren ve milyonlarca kullanıcıya sahip dev bir platform. Bunun en büyük sebeplerinden biri de kullanıcılarına büyük bir güven vermesi olarak gösteriliyor. Garanti politikası ile alınan bir ürün kullanılmış olması durumunda bile 1 ay süre içerisinde koşulsuz bir şekilde kolaylıkla iade edilebiliyor. Bu da kullanıcıların güvenini kazanmasına ve her geçen gün artan bir kitleye hitap etmesine olanak sağlıyor.

Jeff Bezos ve Blue Origin

Blue Origin de ünlü milyarder Jeff Bezos tarafından kurulan bir şirket. Amazon’dan farklı bir biçimde Blue Origin, bir havacılık ve uzay araştırma şirketi. 2000 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan Blue Origin, CEO Bob Smith tarafından yönetiliyor ve uzaya erişim kolay, maliyeti düşük bir şekilde gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Blue Origin Şirketi, yörünge altı ve yörünge boşluğuna erişim için roketle çalışan araçlar üzerine yaptığı çalışmalarla adından söz ettiriyor. Şirketin ismi başlangıç noktası olan Dünya gezegenine atıfta bulunacak şekilde düşünüldü. 

Yörünge altı uzay uçuşları odaklı çalışmaya başlayan Blue Origin Şirketi, Teksas’taki tesislerinde New Shepard isimli bir araç tasarladı ve bu aracı 2015 yılında deneme sürüşleri ile dünyaya duyurdu. Mayıs 2019 yılında şirketin kurucusu Jeff Bezos, Blue Origin Şirketinin misyonunu tüm dünyaya duyurdu. Bu misyon 2024 yılına kadar gerçekleşmesi hedeflenen Blue Moon’du. Blue Moon, 2024 yılına kadar aya iniş planı olarak açıklandı. Şirket 2019 yılından bu yana bu plan için büyük bir heyecanla ve özveri ile çalışmalarını sürdürüyor. Blue Origin’in tasarladığı roketler hem maliyeti azaltmaya hem de güvenliği tam anlamıyla sağlamaya yönelik olarak ilerliyor. Jeff Bezos’un bu çalışmalarını ünlü yatırımcı ve girişimci Elon Musk da takdir ediyor ve heyecanla beklediğini dile getiriyor. Blue Origin yaptığı açıklamalar ile uzay ve macera tutkunu birçok kişiyi de heyecanlandırıyor.

Jeff Bezos’un Uzay Yolculuğu

Jeff Bezos, 2021 yılının Temmuz ayında bir ilki gerçekleştirdi. Tamamı sivillerden oluşan, pilot bulunmayan bir uzay aracı ile uzayda tam 11 dakikalık bir seyahat gerçekleştirdi!

Jeff Bezos, kurucusu olduğu Blue Origin şirketinin tasarladığı New Shepard isimli araç ile Teksas’ın batısından uzaya doğru bir yolculuk yaptı. Bu yolculukta Jeff Bezos’a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Amerikalı havacı Wally Funk ve 18 yaşındaki fizik öğrencisi Olivier Deamon eşlik etti. 18 yaşındaki Olivier Demon uzaya çıkan en genç insan unvanını alırken, 82 yaşındaki Wally Funk da uzaya çıkan en yaşlı insan unvanına sahip oldu. 

11 dakika süren bu seyahat sorunsuz bir şekilde gerçekleşti ve araç yeryüzüne hasarsız bir biçimde iniş yaptı. Bu deneyimden sonra açıklama yapan Jeff Bezos, hayatımda yaşadığın en harika gün bugündü dedi. 2015 yılından bu yana 15 kez başarı ile sonuçlanan insansız deneme sürüşü gerçekleştiren Blue Origin bu uçuşla ilk kez insan ile yolculuk deneyimini de başarılı bir şekilde sonuçlandırmış oldu. İngiliz işadamı Sir Richard Branson da 11 Temmuz’da bir uzay uçuşu gerçekleştirmiş ve yerden 100 km yüksekliğe seyahat etmeyi başarmıştı. Jeff Bezos bunun üzerine çıkabilmek için yerden 106 km yüksekliğe seyahat etmeyi hedefledi ve bunu başarı ile sonuçlandırdı.

Jeff Bezos, yaptıkları ile adından her gün sıkça söz ettiriyor ve daha çok söz ettirecek gibi görünüyor. Hala Dünyanın en zengin adamı unvanına sahip olan Jeff Bezos, Milyar Dolarlık serveti ile olduğu kadar uzay teknolojisine katkısı ile de konuşuluyor ve gündemde yerini alıyor. Jeff Bezos’un hayat ve başarı öyküsünün şu ana kadar olan kısmını hep birlikte inceledik ve gördük. Bundan sonra Jeff Bezos’u ve bizleri nasıl gelişmeler bekliyor? Bunu da hep birlikte zaman içerisinde göreceğiz! 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu