AileNedir?Yaşam

Evde Bakılabilecek Köpek Türleri

İçerisinde bulunduğumuz dijital çağın, teknolojik gelişmelerle hayatımızı kolaylaştırırken, doğa ve doğanın parçası olan canlılarla bağımızı zayıflattığı görülüyor. İnsanın fabrika ayarları doğa ile uyum içerisinde yaşamaya programlanmıştır. Yaşamlarını sadece dijital yardımcılar aracılığıyla sürdüren, zamanlarının çoğunu kapalı alanlarda geçiren insanlarda stres faktörünün yıkıcı etkilerine rastlanıyor. Stres insan fizyolojisinde hem bedensel hem de ruhsal sıkıntıların oluşmasına neden oluyor. 

Bunu değiştirmenin, yeniden dengeye girebilmenin yolu ise doğa ile daha fazla temas halinde olmaktan ve doğadaki canlılarla etkin bir iletişim içerisinde bulunmaktan geçiyor. Aktif şehir yaşamında küçük kaçamaklarla yeşil ve mavinin buluştuğu alanlara gitmek, yaşanan stresi kısmen de olsa azaltıyor. İnsanların stres seviyesini düşüren, ruhsal olarak daha huzurlu hissetmesini sağlayan başka bir yöntem de köpek sahiplenmek ve birlikte yaşamak oluyor.

Birlikte Yaşamak İçin Hangi Köpek Türü Seçilmelidir?

Koşulsuz sevgileri ve sadakatleri ile insanların daha iyi hissetmesine yardımcı olan köpek dostlarımızla birlikte yaşamaya başlamadan önce, evde bakılabilecek köpek türlerini incelemek fayda sağlıyor. Evde yaşamaya uygun olan köpek ırkları ise aşağıdaki şekilde sıralanıyor.

 • Bichon Frise
 • Yorkshire Terrier
 • Golden Retriever
 • French Bulldog
 • Pomeranian Boo
 • Boston Terrier
 • Jack Russell Terrier
 • Pug
 • Toy Fox Terrier
 • Beagle
 • Chihuahua
 • Pekingese
 • Miniature Pinscher
 • Cavalier King Charles Spaniel
 • Greyhound
 • Lhasa Apso
 • Brussels Griffon
 • Chinese Crested
 • Shih Tzu
 • Basenji
 • Pomeranian
 • Japanese Chin
 • Shiba Inu
 • Dachshund
 • Löwchen
 • Maltese

Bichon Frise

Kıvırcık tüyleri, kocaman gözleri ile sevimliliği doruklara ulaşan Bichon Frise türü köpekler, evde bakılabilecek köpek ırklarının başında gelmektedir. Küçük ırk oldukları için seyahatlerde ve yolculuklarda da sahiplerine kolayca eşlik etmektedir. Apartman dairelerinde de bakılmaya uygun olan Bichon Frise türü köpekler, hacimlerinin küçüklüğü nedeniyle evin her yerinde özgürce gezebilir. 

Enerji seviyeleri oldukça yüksek olan Bichon Frise ırkı köpekler, günde en az 3 defa gezdirilmelidir. Bichon Frise cinsi köpekler geniş ve ferah ortamlarda, açık havada koşmaktan keyif alırlar. Yoğun çalışan kişilerin yaşam rutinlerini onlara göre ayarlamaları, temel egzersiz ihtiyaçlarını karşılamaları, Bichon Frise türü köpekleri mutlu edecektir.

Yorkshire Terrier

Küçük ırk köpek cinslerinden biri olan Yorkshire Terrier, çocukların sevgilisi olmaya adaydır. Heyecanlı, enerjik ve sevimli Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin, koruma içgüdüleri de fazladır. Sahiplerine kısa sürede bağlanan Yorkshire Terrier türü köpekler, küçük aile bireyleri ile de iyi geçinirler. Oyun oynamayı seven Yorkshire Terrier cinsi köpekler, küçük yaşta çocuğu olan aileler için idealdir. 

Dünya genelinde evde bakılması en çok tercih edilen köpeklerden olan Yorkshire Terrierler, apartman yaşantılarına da kolayca uyum sağlarlar. İngiltere kökenli Yorkshire Terrier cinsi köpekler, uzun ve yumuşak tüylere sahiptir. Tüy dökme özellikleri minimum seviyede olan Yorkshire Terrierler, köpek tüyüne alerjisi bulunan ancak bir köpek sahiplenmek isteyen kişiler için ideal bir seçenek oluştururlar.

Golden Retriever

Golden Retriever’lar için “Dünya Barış Elçisi” tanımının kullanılması tesadüf değildir. Golden Retriever cinsi köpekler, bebekler, çocuklar, yetişkinler ve tüm canlılarla iyi anlaşırlar. Köpek türleri içerisinde en cana yakın, sevgi dolu ve sıcak kanlı ırk kuşkusuz Golden Retriever ’lardır. Çok yemek, çok enerji çok sevgi felsefesi ile yaşayan Golden Retriever türü köpekler, sevgi ve ilgiye doymazlar. 

Sevildikçe daha çok sevgi gösteren bu cins köpekler, düzenli egzersiz yapmaya da ihtiyaç duyarlar. Enerjileri dengelendiğinde daha mutlu olurlar. Oldukça zeki olan Golden Retriever’lar kolay eğitilirler. İz sürme becerileri gelişmiş olan Golden Retriever türü köpekler aynı zamanda narkotik, akut ve kılavuz köpeği olarak da görevlendirilebilirler. Yüzme konusunda da doğuştan yetenekli olan Golden Retriever’lar çocuklar ve sahipleri için en eğlenceli tatil arkadaşı olmaya aday gösterilirler.

French Bulldog

Yaşam rutininize renk katacak bir ev arkadaşı arıyorsanız French Bulldog türü köpekler tam size göre olacaktır. Komik, eğlenceli ve insanlarla arası oldukça iyi olan French Bulldoglar, düzenli egzersiz yaptırdıklarında günün çoğunu uyuyarak geçirebilirler. Tüm gün çalışan kişiler için uygun olan bu ırk, sabah ve akşam gezmeye çıkarıldığında, gün içerisinde sahibinin evde olmadığı fark etmeyecektir. 

French Bulldog cinsi köpeklerin ortalama yaşam süreleri 10 ilâ 12 yıl arasında değişmektedir. Ev ve ortam değişikliğine adapte olma becerileri yüksek olan French Bulldog türü köpekler, sosyal yaşamınıza da uyum sağlarlar. Arkadaş canlısı French Bulldoglar diğer hayvanlarla iyi anlaşırlar. Evlerinde kedi besleyen kişiler için de sorun yaratmayacak bir ırk olan French Bulldog türü köpeklerin bakımları da kolaydır. French Bulldogların tek hassas noktası, yüksek sıcaklıklara dayanıksız olmalarıdır. Bu nedenle ev sıcaklığının onları mutlu edecek düzeyde maksimum 24 derecede tutulması önerilmektedir.

Pomeranian Boo

Pomeranian Boo türü köpekler, Spitz köpek ailesinin en minik üyeleri arasındadır. Pomeranian Booların ağırlıkları 4 ilâ 7 kilo arasında değişmektedir. Sevimli, cesur ve bol tüylü Pomeranian Boo cinsi köpekler, evde bakılabilecek türler içerisinde uyum becerisi en yüksek olanlardan biridir. Zeka seviyeleri oldukça yüksek olan Pomeranian Boo ırkı köpekler, istediklerini yaptırabilmek için evde yaşayanları kandırma becerisine sahiptir. 

Bağımsız karakterli ve tatlı Pomeranian Boolar çevrelerine karşı da duyarlıdır. Merak duyguları gelişmiş olan Pomeranian Boo cinsi köpekler, egzersiz sırasında odaklanmakta zorlanırlar. Her bir kokuyu takip etme eğilimi gösterirler. Sahipleri için yürüyüş zamanlarını eğlenceli hale getirebilirler. Minik bedenlerine karşın biraz da agresif yapıya sahiptirler. Hoşlanmadıkları köpeklere havlama hatta saldırma eğilimi gösterebilirler. Pomeranian Boo ile birlikte yaşamaya karar vermeden önce, bu yönlerini iyi yönetebileceğinizden emin olmanız önerilmektedir.

Boston Terrier

Sevecen, enerji dolu ve mutlu bir ev arkadaşı arayanlar için Boston Terrier türü köpekler önerilmektedir. İyi niyetli yaklaşımları ile çocuk bakıcılığı bile yapabilen Boston Terrierler ev yaşamına kolayca uyum sağlayabilir. Agresif yaklaşımları neredeyse hiç olmayan Boston Terrier cinsi köpekler, apartman hayatına da alışkındırlar. Diğer hayvanlar ve tüm insanlarla sevgi temelinde ilişki kuran Boston Terrierler, bebeklik döneminde sahiplendikleri zaman, ailenin bir parçası olmaya başlarlar. 

Genlerinde avcılık, koşuculuk gibi özellikler de taşıyan Boston Terrierler, günde en az 2 saat egzersiz yapmayı talep ederler. Akdi durumda herhangi bir tepki göstermiyor olsalar bile enerjilerinin ve neşelerinin düştüğü kolayca fark edilebilir. Yalnız kalma konusunda diğer köpek türlerine göre daha hassas olan Boston Terrier cinsi köpekler, sahiplerinden uzun süre ayrı kaldıklarında ayrılık kaygısı yaşama potansiyeli taşırlar. Bu nedenle Boston Terrier türü köpeklerle yaşamak isteyen kişilerin, evde daha çok vakit geçirme imkanına sahip olması önerilmektedir.

Jack Russell Terrier

Evde bakılabilecek en sevimli köpek ırklarından biri de Jack Russell Terrier cinsidir. Terrier ailesinin özel bir üyesi olan Jack Russell Terrierler, toprağı kazma merakları ile bilinirler. Bu içgüdüleri günde birkaç kez yaptırılacak egzersiz ve yürüyüş aktiviteleri ile dengelenebilir. Aksi durumda evlerdeki saksı ve toprakları eğlence amaçlı kazmaları mümkün olabilir : ) Jim Carrey ’nin başrolünde yer aldığı unutulmaz “Maske” filminden tanımış olduğumuz Jack Russell Terrier cinsi köpekler, ülkemizde de oldukça popülerdir. Koruma ve sahiplenme içgüdülerinin yüksek olması nedeniyle, Jack Russell Terrierler küçük bedenlerine rağmen bekçilik bile yapabilirler. 

Dişi Jack Russell Terrier cinsi köpeklerin ortalama ağırlıkları 5 ilâ 7 kilo arasında değişirken, erkek olanlar ise 6 ilâ 8 kilodur. Küçük cins köpek sahiplenmek isteyenler için ideal olan Jack Russell Terrierler ile alışverişe ve seyahate çıkmak da oldukça kolaydır. Sevimlilikleri ile ilgi odağı olan Jack Russell Terrier cinsi köpekler, sürekli oyun ve eğlence peşindedir. Sahibinin gün içerisinde onunla ilgilenmesini, oyun oynamasını ve birlikte vakit geçirmesini talep ederler. Apartman dairesi yada bahçeli bir ev içerisinde kolay bakılabilen Jack Russell Terrier türü köpeklerin ortalama yaşam süreleri ise 10 / 15 yıl arasındadır.

Pug

Yüzlerine bakıldığında yaşının tahmin edilmesi en güç, en sevimli köpek türleri arasında Puglar gelmektedir. Kökenleri Asya’ya dayanan Puglar, en eski köpek türlerinden biridir. Pug cinsi köpeklerin ataları ise Bulldoglar olarak belirtilmektedir. Duygusal zekaları oldukça gelişmiş olan Pug cinsi köpekler, insanlar ve diğer hayvanlarla kolayca iletişim kurabilirler. 

Uyum becerileri de gelişmiş olan Puglar, evde yaşayan diğer hayvanlarla da iyi geçinirler. Ev ortamı için ideal olan Pug cinsi köpeklerin ev dışında bakılması önerilmez. Yaşam alanlarında genellikle sakin olan Pug türü köpekler, egzersiz için dışarı çıkardıklarında çok aktif olabilirler. Sıcak hava ve fazla egzersizden olumsuz etkilenen Pugların bakımı diğer türlere göre daha fazla özen istemektedir. 

Puglar aynı zamanda koruma içgüdüleri yüksek, zeki köpekler arasında yer alır. Kısa tüyleri fazla dökülmez ve tüy alerjisi olan kişiler için daha uygundurlar. Pug cinsi köpeklerin rutin egzersizleri yerine getirildiğinde, günün geri kalan kısmını uyuyarak geçirebilirler. inatçı karakterleri nedeniyle eğitilmeye çok eğilimli olmayan Pug türü köpeklerin hassas noktaları ise susuz kalmalarıdır. Pug cinsi köpek sahiplenmek isteyenlerin, diğer türlere göre daha fazla su ihtiyacı duyduğunu ve bu doğrultuda beslenmeleri gerektiğini bilmeleri önerilmektedir.

Toy Fox Terrier

Evde bakılabilecek köpek türlerinden bir diğeri de Toy Fox Terrier olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam bir aile köpeği özelliği taşıyan Toy Fox Terrier ‘ler, aktif yapıları, dost canlısı karakterleri ve cesur tavırlarıyla sahiplerini kendilerine âşık etmektedir. Terrier cinsinin en zeki türü olan Toy Fox Terrier ‘ler kolayca eğitilme kapasitesine sahiptir. Bu özellikleri ile büyük yaşlarda sahiplenildiğinde, basit eğitimlerle ev hayatına kolayca uyum sağlayabilirler. 

Toy Fox Terrier türü köpeklerin temel karakteristik özellikleri arasında kararlılık ve inatçılık da yer almaktadır. Egzersizleri sırasında sahiplerini yönlendirmeye çalışmaları, bu özelliklerinin ortaya çıktığı alanlardır. Çocuklarla iletişimleri oldukça iyi olan Toy Fox Terrier cinsi köpekler, birlikte oyun oynamak gibi aktivitelerle çok mutlu olabilirler. Kısa tüyleri nedeniyle özel bir bakıma ihtiyaç duymayan Toy Fox Terrier ’lerin yaşam süreleri ise 13 ilâ 15 sene arasındadır. Duygularını göstermek konusunda zayıf olan Toy Fox Terrier türü köpekler, mutsuz olduklarında içe kapanık bir hale bürünürler.

Beagle

İnsanlar ve diğer hayvanlarla oldukça çabuk ve iyi dostluklar kurabilen başka bir cins de Beagle türü köpeklerdir. Evde bakılabilecek köpek türlerinden biri olan Beagle ’lar, aile yaşamı içerisinde çok mutlu olma potansiyeline sahiptir. Beagle türü köpekler, aşırı hareketli ve enerjik yapıları nedeniyle, rutin olarak egzersiz ihtiyacı duyarlar. Geçmişte İngilizlerin av maceralarına eşlik eden Beagle cinsi köpeklerin içgüdüleri oldukça güçlüdür. 

Küçük köpek ırklarının temel özelliklerine sahip olan Beagle türü köpekler, 11 ilâ 15 sene aralığında yaşamlarını sürdürürler. Özellikle çocuklu aileler için ideal bir tercih olan Beagle ’lar, tüm yaştan insanlar ve diğer hayvanlarla da iyi anlaşırlar. Tüy dökme sorunları düşük olan Beagle cinsi köpekler özel bakım şartı aramazlar. Yabancılara karşı da uyumlu olan Beaglelar, ev dışında ve seyahatlerde sorun çıkarmazlar.

Chihuahua

Dünya genelindeki en minik köpek cinsleri arasında yer alan Chihuahua türü köpekler, isimlerini Meksika sınırları içerisinde bulunan “Chihuahua” eyaletinden alırlar. Chihuahua türü köpeklerin yaşam süreleri 12 ilâ 20 yıl arasında değişirken, en uzun yaşayan ırklardan biri olarak gösterilebilir. Chihuahua cinsi köpeklerin ağırlıkları ise 500 gram ile 4 kg arasında değişir. 

Chihuahua köpeklerin evde yaşamlarını sürdürmesi mümkündür. Ancak beslenme konusunda hassasiyetleri olan Chihuahualar için, veteriner hekim kontrolünde beslenme programı uygulanması gerekebilir. Chihuahua cinsi köpeklerin belirgin özellikleri arasında kulaklarının her zaman dik pozisyonda oluşu gelmektedir. 

Dış seslere ve etkenlere karşı duyarlı olan Chihuahua türü köpekler, koruma içgüdüleri ile sahiplerini olası tehditlere karşı uyarabilir. Enerji seviyeleri yüksek olan Chihuahualar, ev ortamında koşup oynayarak enerjilerini dengeleyebilir. Evde bakılan diğer hayvan dostları ile de arası uyumlu olan Chihuahua cinsi köpekler, özellikle kedilerle oldukça iyi anlaşırlar. Sosyal yapıları daha fazla aktivite isteği yaratabilir. Chihuahuaların bu temel dürtülerini tatmin etmek ve sosyalleşerek mutlu olmalarını sağlamak için ev dışında vakit geçirmelerini sağlamak yeterli olmaktadır.

Pekingese

Kökenleri Çin’e dayanan Pekingese “Pekinez” cinsi köpekler, küçük ırkların en sevilen türlerinden biridir. Uzun tüyleri daha da sevimli hale gelmelerini sağlarken, bakım konusunda ekstra özen ister. Sahiplerine ve tüm aile bireylerine kolayca alışan ve bağlanan Pekines cinsi köpekler, diğer hayvanlara karşı mesafelidir. Evde oldukça sakin ve huzurlu halleri, egzersiz için dışarı çıktıklarında değişebilir. 

Sosyalleşmeyi ve gezmeyi seven Pekingese ’ler, eski Çin’de kutsal olarak kabul edilirler. Cesaretleri yüksek ve kendilerine güvenleri sağlam olan Pekines türü köpekler ev yaşamında sorun çıkarmayan cinsler arasında bulunurlar. Oyuncu özellikleri ve neşeli halleri sahiplerinin de enerjilerini bir anda değiştirebilir. 

Diğer ırklara göre daha gürültücü olabilen Pekines cinsi köpekler, evde bakılabilecek köpek kategorisine girse de apartman hayatına çok uygun olmayabilirler. Bahçeli ve müstakil evlerde daha rahat bir yaşam alanı sunulan Pekines cinsi köpekler için, başkalarını rahatsız etme sorununu da ortadan kaldırır. Hassas yapıları ve duygusal halleri sahiplerinden gördükleri ilgi ve sevgi ile mutlu bir karaktere dönüşebilir. Zeka seviyeleri yüksek ama inatçı karakterleri nedeniyle Pekingese türü köpekleri eğitmek mümkün olsa da kolay değildir.

Miniature Pinscher

Minyatür Pinscher” olarak da tanımlanan bu cins köpekler, evde kolayca bakılabilecek türler arasındadır. Miniature Pinscher cinsi köpekler, atletik yapıları ile oldukça enerjik ve coşkuludur. Egzersiz ve rutin gezilere en çok ihtiyaç duyan türlerden biri olan Miniature Pinscher, enerjisini dengelendiğinde ev ortamında sakin ve huzurlu yaşayacaktır. 

Minik bedenlerine rağmen cesur karakterleri ile sahiplerini koruma eğilimi gösterirler. Çocuklarla arası iyi olan Minyatür Pinscherlar dışarıda karşılaştıkları diğer hayvanlarla, özellikle köpeklerle iyi anlaşılamayabilir. Bu nedenle sosyalleşmelerinden önce temel itaat eğitimi almaları, sahipleri ile aralarındaki uyumu pekiştirir. 

Diğer köpek ırklarına göre daha zor bir karaktere sahip olan Miniature Pinscher cinsi köpekler, ilk kez hayvan sahiplenecek kişiler için ideal bir tercih olmayabilir. Eğitim süreçlerinde de agresif tavırlar sergilemesi mümkün olan Miniature Pinscher eğitim sonunda harika bir ev arkadaşı haline dönüşürler.

Cavalier King Charles Spaniel

İsimlerini İngiliz Kralı II. Charles ’dan alan bu cins köpekler, 18. Yüzyıl Avrupasında soyluluk sembolü olarak görülürler. Saray soyluları ve asilzadeler arasında bir asalet göstergesi olarak yer alan Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler, günümüzde de aynı karakteristik özellikleri gösterirler. 

Sahiplerine aşırı derecede bağlanma potansiyelleri bulunan Cavalier King Charles Spaniel türü köpekler, sabırlı ve anlayışlı yapıları ile aile üyeleri tarafından sevilirler. Evde bakılabilecek en uygun köpek türleri arasında yer alan Cavalier King Charles Spanieller, gün içerisinde sahipleri takip etme, yanından ayrılmama gibi tatlı davranışlar sergilerler. Cavalier King Charles Spaniel türü köpeklerin yüksek sadakat duyguları, yalnız kaldıklarında mutsuz hissetmelerine neden olabilir. 

Ev içerisinde sürekli bir aile bireyin olması, Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekleri daha huzurlu ve iyi hissettirecek dinamikler arasındadır. Diğer küçük ırk köpekler gibi fiziksel özelliklere sahip olan Cavalier King Charles Spaniellerin ortalama ağırlıkları da 5 ilâ 8 kilogram arasında değişir. Bacak boyları bedenlerine göre oldukça kısa olan Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler, bu halleri ile daha da sevimli görünürler. Diğer hayvanlarla da iyi anlaşan ve uyum gösteren Cavalier King Charles Spaniel türü köpekler, bakımı kolay, birlikte yaşaması keyifli türlerdir.

Greyhound

Enerjik ve hızlı köpek cinsleri arasında belki de ilk sırada yer alması gereken Greyhound türleri, cesur karakterleri ve zeka seviyelerinin yüksekliği ile tanınırlar. Evde bakılabilecek köpekler arasına girmelerinin nedeni de kolay eğitilebilir ve ev rutinine uyum sağlayabilme potansiyelleri olarak gösterilir. Greyhound türü köpeklerin hassas noktaları ise soğuk havalara karşı dirençsiz oluşudur. 

Bu nedenle dışarıda bakılması ve bırakılması önerilmeyen Greyhound cinsi köpeklerin yaşam alanı evin içerisi olmalıdır. Diğer hayvanlarla uyum sağlama kapasiteleri yüksek olan Greyhound cinsi köpekler, kedilerle de aynı evi paylaşabilirler. Havlama davranışları neredeyse hiç olmayan Greyhound türü köpeklerin apartman dairesinde de bakılması oldukça kolaydır. Zeki karakterleri kolay eğitilebilir olmalarını desteklemektedir. 

Tüy dökme gibi sorunları bulunmayan Greyhound cinsi köpeklerin bakımı bu nedenle kolaydır. Haftada birkaç kez yumuşak dokulu bir fırça ile taramaları yeterli olmaktadır. Sosyal oluşları ve sakinlikleri, ev dışında da sahiplerini rahat ettirmektedir. Egzersizlerini eğlenceli bir aktiviteye dönüştürebilen Greyhound türü köpekler, küçük aile bireyleri ve bebeklerle de iyi anlaşırlar.

Lhasa Apso

Adlarını Tibet’in başkenti olan “Lhasa” dan alan Lhasa Apso türü köpekler, dış görünüşleriyle bile insanları mutlu edebilirler. Geçmiş dönemlerde Budist rahiplere eşlikçilik eden Lhasa Apso cinsi köpekler, günümüzde de en iyi aile dostlarından biri olmaktadır. Uygun bakım ve beslenme ile Lhasa Apso cinsi köpeklerin yaşam süreleri 15 yıla ulaşabilmektedir. 

Daha önce evinde bir hayvan dostu bulunmayan, ilk kez köpek sahiplenecek kişiler için de ideal bir tercih olan Lhasa Apso türü köpekler, küçük ırk lardan biridir ve ağırlıkları maksimum 7 kilogramdır. Lhasa Apso cinsi köpeklerin geçmişlerinin 4000 yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. İnsanlarla iletişimi çok eski zamanlara dayanan bu ırk, küçük çocuklarla da oldukça iyi anlaşılmaktadır. 

Lhasa Apso ırkı hamile kaldığı zaman 4 ilâ 6 yavruyu dünyaya getirmesi muhtemeldir. Tüy dökme seviyesi yüksek olan köpek cinslerinden olan Lhasa Apsolar, düzenli olarak taranmaya ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Uyku konusunda çok istekli olmayan Lhasa Apso türü köpekler, rutin gezinti ve egzersizleri sonunda günde 12 saate kadar uyuma eğilimi gösterirler.

Brussels Griffon

Brüksel Griffonu olarak da adlandırılan bu ırk, Brakisefal ailesine ait üyelerden biridir. Brussels Griffon cinsi köpeklerin fizyolojik özellikleri bazı cilt ve göz problemleri yaşamalarına neden olabilmektedir. Evde bakılmaya uygun olan Brussels Griffon cinsi bir köpek sahiplenmek isteyenlerin, bu ırka ait temel zaafları öğrenmeleri ve doğru bakım ile yaşamlarını kolaylaştırmaları gerekmektedir. 

Brussels Griffon cinsi köpeklerin çocuklarla arası her zaman iyi olmayabilir. Bu nedenle çocuksuz aileler yada bekar yetişkinler için tercih edilmesi hem Brussels Griffon cinsi köpeğin huzuru hem de ev içerisindeki rutinin korunması için uygun olacaktır. Brussels Griffon köpekler orta düzeyde bir temel itaat eğitimi ile sosyal aktivitelerde daha rahat hareket edebilirler. 

Bahçeli bir ev ortamı gibi kısıtlamaları bulunmayan Brussels Griffon türü köpeklerin, apartman dairesinde de bakılması muhtemeldir. Ortalama yaşam süreleri 12 ilâ 15 yıl arasında değişen Brussels Griffonlar, 4 ilâ 10 kilogram ağırlıkları ile küçük ırk köpek kategorisine girerler. Brussels Griffon türü köpeklerin karakteristik özellikleri ise soğukkanlı oluşları, özgüvenli halleri, dayanıklılıkları ve zekalarıdır.

Chinese Crested

Chinese Crested türü köpekler, ailelere arkadaşlık etmesi, çocuklara hayvan sevgisi aşılamak amacıyla üretilmektedir. Zeka seviyeleri üst düzey olan Chinese Crested cinsi köpekler, ev hayatına en kolay adapte olan cinslerden biridir. Yaşamına renk katmak ve neşe getirmek isteyenlerin ilk tercihi olan Chinese Crested cinsi köpekler, sahiplerinin aklını okuyacak kadar içgüdüsel yönelimlere sahiptir. Birlikte yaşaması en kolay ve eğlenceli ırklardan biri olan Chinese Crestedlar uyumayı diğer cinslere göre daha çok severler. 

Sahipleri ile geçirdikleri keyifli vakitlerinden arta kalan zamanda sürekli uyuma eğilimi gösterirler. Chinese Crested cinsi köpeklerin sosyal yapıları, dışa dönük halleri, diğer hayvanlarla da iyi anlaşmalarını sağlamaktadır. Gezinti yapma ve diğer ev dışı aktivitelerde oldukça heyecanlı olabilen Chinese Crested cinsi köpekler, sahiplerinin komutlarına kolayca uyum sağladıkları için sorun yaratmazlar. Sıcak ve soğuk hava koşullarına karşı dayanıklı olan Chinese Crested türü köpekler, her mevsim uzun yürüyüşler yapmayı severler.

Shih Tzu

Geçmiş dönemlerden günümüze ulaşan rivayetlere göre Shih Tzu türü köpekler, Çin İmparatorluğu döneminde popüler olan ırklar arasındaydı. Hatta Shih Tzu cinsi köpeklerin başka ülkelere gönderilmesinin yasaklandığı, günümüze ulaşan bilgilerden biriydi. Evde bakılabilecek köpek türleri arasında ilk sıralarda yer alan Shih Tzu cinsi dostlar, sıcakkanlı tavırları, sevimli görünümleri ile kendilerine hayran bırakmaktadır. 

Eğlenceli yapıları, zeka kapasiteleri ve her yaştan insanla hemen uyum sağlamaları, Shih Tzu cinsi köpeklerin popülerliğini artırmaktadır. Neşeli halleri, oyuncu ruhları ile insanların gününü kolayca güzelleştirebilir Shih Tzu türü köpeklerin, tüm sevimliliğine rağmen sürekli kontrol altında tutulması önerilmektedir. 

Sinirlendiklerinde agresif tavırlar sergileme potansiyeli bulunan Shih Tzu türü köpeklerin, ender de olsa duygularını kontrol edemeyip sahiplerini ısırma eğilimi gösterdikleri görülmektedir. Bu nedenle özellikle çocuklu aileler, Shih Tzu sahiplenmeden önce köpeklerine temel itaat ve duygu kontrol eğitimi aldırabilirler. Shih Tzu cinsi köpekler uygun bakım ve beslenme koşulları sağlandığında 15 yıl boyunca yaşayabilirler.

Basenji

Dünya genelindeki en eski ırklardan biri olarak karşımıza çıkan Basenji türü köpekler, çocuklarla arasının iyi olması nedeniyle evde bakılabilecek türlerin başında gelmektedir. Zeki olmaları, sahiplerinin komutlarını hemen uygulama eğilimi göstermelerini desteklemektedir. Enerji düzeyleri oldukça yüksek olan Basenji cinsi köpeklerin düzenli olarak dışarı çıkarılması önerilmektedir. 

Diğer hayvanlarla ve özellikle diğer köpeklerle arası ortalama derecede iyi olan Basenjilerin sosyalleştirilirken kontrol edilmesi gerekmektedir. Koruma içgüdüleri gelişmiş olan Basenji cinsi köpekler, sahiplerine de kolayca bağlanabilir. Kökenlerinin Kongo’ya dayandığı bilinen Basenji türü köpekler, en iyi arkadaş ve ev köpeği olmaya aday gösterilirler. Ortalama yaşam süreleri 14 yılı bulan Basenji cinsi köpeklerin ağırlıkları ise 10 kilogram civarındadır. 

Özgür karakterleri ev dışındaki aktivitelerde sorun yaratmasa da tasmasız olarak gezdirmeleri önerilmemektedir. Apartman dairesinde yada bahçeli bir evde yaşamaları mümkün olan Basenjilerin, dış mekanda kalmaları durumunda, mutlaka koruyucu bir kulübe düzeninde yaşamaları gerekmektedir.

Pomeranian

İnsanların birlikte yaşamak için tercih ettikleri, evde bakılabilen köpeklerin başında Pomeranian cinsi gelmektedir. Bu küçük ve sevimli dostlar isimlerini “Pomeranya” dan almaktadır. Atalarının Spitz olduğu Pomeranian cinsi köpekler, sağlam ve dayanıklı bir fizyolojiye sahiptir. 

En minik köpek ırklarından biri olan olan Pomeranianlar, 1.5 ilâ 3.5 kilo ağırlığındadırlar. Ortalama boy uzunlukları ise 13 ilâ 28 santim olarak belirtilir. Krem, kahverengi ve siyah renkleri bulunan Pomeranian türü köpekler hem çocuklar hem de yetişkinlerle iyi anlaşırlar. Sosyal aktivitelerde başka hayvanlara karşı agresif tavırlar sergilemesi muhtemel olan bu cinsin, karakter yapısına bağlı olarak oldukça sakin türleri de bulunmaktadır. 

Pomeranian cinsi köpeklerin baskın karakteristik özellikleri ise inatçılıkları olarak belirtilmektedir. Zeka seviyeleri yüksek olan Pomeranian türü köpekler, dışa dönük ve heyecanlanırlar. İlginç bir şekilde kedileri çok seven ve iyi anlaşan Pomeranian cinsi köpekler, evlerinde kedi besleyen kişiler için de ideal bir seçim oluşturmaktadır.

Japanese Chin   

Kökenleri Kuzey Kore’ye dayanan Japanese Chin  türü köpekler, sonraki dönemlerde Japonya sınırları içerisinde üretilmeye başlamıştır. Ardından tüm Avrupa’ya yayılan Japanese Chin cinsi köpekler, günümüzde ülkemizde de en çok sevilen ve evde bakılması mümkün ırklar arasına girmeyi başarmıştır. Japanese Chin türü köpeklerin baskın özelliklerinden biri de sadakatleri olmaktadır. 

Sahiplerine düşkünlükleri, zeki olmaları ve sevecen yapıları kendilerini sevdirmek için gereken temel özellikleri karşılamaktadır. İlgi ve sevgi gösterilerinden hoşlanan Japanese Chin cinsi köpekler, ev içerisinde olduklarında sahiplerini takip etme eğilimi gösterebilirler. Tüm hayvanlarla ve diğer köpeklerle de iyi anlaşabilen Japanese Chin  türü, sosyal aktiviteleri sırasında sahiplerine sorun çıkarmazlar. Ev ortamında havlama alışkanlıkları bulunmayan Japanese Chin  cinsi köpekler, apartman dairelerinde de kolayca yaşayabilirler.

Shiba Inu

Yapılan araştırmalar Shiba Inu cinsi köpeklerin kökenlerinin 2.000 yıl öncesine dayandığını belirtmektedir. Japon Spitz türü köpeklerin en küçük ırkı olan Shiba Inuların nesli tükenme tehdidi altındadır. Enerjisi yüksek, çevik bir cins olan Shiba Inu, orta ırk köpekler arasında yer almaktadır. Dişilerinin 8 ilâ 13 kilogram, erkeklerinin 9 ilâ 14 kilogram arasında olduğu Shiba Inular, dik kulakları ile sevimli bir görünüme sahiptir. 

Odaklanma becerileri yüksek, sadakat düzeyleri sonsuz olan Shiba Inu cinsi köpekler, bu özellikleri ile sahiplerine düşkün ve korumacıdır. Oyunu ve her türlü fiziksel aktiviteyi seven Shiba Inu türü köpekler çocuklarla da iyi anlaşırlar. Aile üyelerine eğlenceli bir arkadaş olan Shiba Inu cinsi köpekler, soğuk hava şartlarına karşı hassasiyet gösterirler. 

Özellikle kış aylarında dış mekânlarda sınırlı sürelerle tutulmaları, temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra yaşam alanlarına geri dönmeleri, sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmalarını desteklemektedir. Yabancılara karşı tavırları değişkenlik gösteren Shiba Inu cinsi köpeklerin bir kısmı agresif davranışlar sergileme potansiyeli taşımaktadır. Bu nedenle egzersiz ve yürüyüşlerde sahiplerinin kontrolünde hareket etmeleri önerilmektedir.

Dachshund    

Dachshund cinsi köpeklerin fiziksel yapıları nedeniyle “Sosis Köpek” olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Kısa bacak boyları ve uzun gövdelerinin sosise benzetilmesi nedeniyle bu isimle anılan Dachshund cinsi köpeklerin genleri ise Eski Mısır’a dayanmaktadır. Sevimli görünümleri ile ülkemizde de popüler olan Dachshund cinsi köpekler, evde bakılabilecek özelliklere sahiptir.

Aile Köpeği” olarak bilinen Dachshund cinsi, üç farklı türe sahiptir. Bunlar, “Toy” oyuncak türü, “Minyatür” ve “Standart” olarak ayrılır. Dachshund cinsi köpekler türlerine göre 3.5 kilogram ile 9 kilogram ağırlığında değişkenlik gösterir. Dachshund cinsi köpeklerin genel fiziksel özellikleri ise geniş ve sarkık kulaklı oluşlarıdır. Göz yapıları genellikle oval şeklindedir. 

Türlerine göre değişen göz renkleri kahverengi, siyah, yeşil yada kızıl olabilir. Uzun kuyruklu, sevimli dostlar, diğer hayvanlarla da iyi anlaşır. Sosyal aktivitelerden hoşlanan Dachshund cinsi köpekler günde 2 saate yakın egzersize ihtiyaç duyar. Temel iç güdülerinden biri de kazma alışkanlığı olduğu için, sınırlı egzersiz yaptıklarında ev içerisindeki eşyalara küçük zararlar vermeleri muhtemeldir.

Löwchen

Atalarının kökeni Güney Avrupa olan Löwchen cinsi köpeklerin, 1500’lü yıllarda İtalya ve İspanyada oldukça popüler olduğu bilinmektedir. Aynı dönem ressamlarının birçok portresine ilham kaynağı olan Löwchen türü köpekler, günümüzde de uyumlulukları ile ailelerin ilk tercihleri arasında yerini almaktadır. 

Ev yaşamına kolay adapte olmaları, çocuklarla uyum içerisindeki davranışları, tercih edilme nedenleri arasında bulunmaktadır. Yoğun tüy kapasitesine sahip Löwchen cinsi köpeklerin bakımları da buna göre yapılmalıdır. Düzenli tarama ve mevsimsel döngülerde tıraş ettirilmeleri, hem ev içi konforu hem de Löwchen cinsi köpeklerin rahatı için alınacak önlemler arasındadır. Löwchen cinsi köpeklerin ünleri 1960 yılında “Guinness Rekorlar Kitabı”na girmeleri ile artmıştır. 

En nadir ve en şefkatli köpek tanımlaması ile kayda geçen Löwchen cinsi, günümüzde de aynı karakteristik özellikleri taşımaktadır. Genellikle koyu renkli tüylere sahip olan Löwchen türü köpekler, sosyal yaklaşımları ile de sahiplerini kendilerine hayran bırakmaktadır. Her türden hayvan ve her yaştan insanla iyi anlaşabilen Löwchen cinsi köpekler, iyi bir bakım ve beslenme düzeni ile 14 yıl boyunca yaşayabilmektedir.

Maltese     

Küçük ırk köpekler arasında en sevilen türlerden biri de Maltese olarak belirtilmektedir. Kökeni Malta olan Maltese cinsi köpekler, en eski ırklar arasındadır. İnsanlara bağlılıkları ile tanınan Maltese cinsi köpekler, sahiplerinden ayrı kaldıkları her an mutsuz olma eğilimi gösterirler. 

Hiç büyümeyen bir bebek gibi düşünülmesi gereken Maltese sahiplenirken, yeterince vakit ayırabileceğinizden emin olmanız önerilir. Aile köpekleri arasında da ilk sıralarda yer alan Maltese cinsi, karakteristik özellikleri arasında kıskançlığı barındırır. Özellikle sahiplerinin başka insanlara yada hayvanlara ilgi göstermesine tahammül edemeyen Maltese cinsi köpekler, böyle bir durumla karşılaştıklarında küsme huyu geliştirebilirler. 

Evde bakılabilecek en ideal türlerden biri olan Malteselerin biraz gürültücü olmaları nedeniyle, apartman daireleri yerine müstakil evlerde yaşam alanı oluşturulmalıdır. Antik dönemlerde soyluluk simgesi olarak gösterilen Maltese cinsi köpekler, genlerinde hala bu özellikleri saklamaktadır. Sevgi dolu bir ev arkadaşı arayanlar için Maltese cinsi en uygun seçim olacaktır.

Köpek Sahiplenmek İçin Geçerli Nedenler

Anatole France’nin “İnsan ruhunun bir parçası, hayvan sevgisini yaşayana dek uyanmaz” sözü köpek sahiplenmenin en güzel yanını ifade etmektedir. Çevremizde yaşam alanını bir köpekle paylaşan, onu sahiplenen, koruyan ve temel ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğu alan her insan ne kadar huzurlu ve mutlu hissettiğinden bahseder. Köpekler karşılıksız sevgileri, ilgileri ve şefkatleri ile insanların doğa ile bağlantılarını yeniden canlandırır. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan bilimsel birçok faydası bulunan köpek sahiplenmek için geçerli nedenler ise aşağıdaki şekilde sıralanır.

 • Köpekler, insanların duygu geçişlerini hissederler ve ihtiyaç duydukları anda onları teselli ederler
 • Yapılan bilimsel araştırmalar, köpeklerin yoğun koku alma duyuları ile insanlardaki hastalıkları başlangıç seviyesinde fark edebileceklerini göstermektedir
 • Hayatınızı paylaştığınız köpek sadece varlığı ile hem fiziksel hem de zihinsel stresi önemli ölçüde azaltır
 • Köpek sahibi bireylerin fiziksel aktivite sıklığı arttığı için, daha formda kalmaları mümkün olmaktadır
 • Köpek sahibi kişilerin çok daha sosyal ve ikili ilişkilerde daha başarılı oldukları saptanmaktadır
 • Bir köpek ile aynı evi paylaşan insanların, daha olumlu zihin yapısına sahip olduğu ve hayata karşı pozitif bir duruş sergilediği bilinmektedir
 • Kanser, stres bozukluğu gibi birçok hastalığın tedavi sürecinde, köpekler ile terapi seansları başarılı sonuçlar getirmektedir
 • Aile bireyleri arasında yer alan köpekler sayesinde, küçük yaştaki çocukların bağışıklık sistemlerinin daha fazla güçlendiği ve daha az hastalandığı bilimsel olarak saptanmaktadır
 • Köpek besleyen ve bir köpekle yaşamını paylaşan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riskleri oldukça düşüktür
 • Kronik depresyon başta olmak üzere her seviyede depresyon belirtisi, köpeklerle birlikte yaşamaya başladığında kolayca iyileşebilme potansiyeli taşır
 • Küçük yaşlardaki çocukların bir köpekle büyümesi paylaşma ve sorumluluk duygularını pekiştirir
 • Küçük çocukların bilişsel becerilerinin gelişimi köpeklerle kurulan iletişim ile daha hızlı ilerlemektedir
 • Otizmli çocukların kendilerini rahat hissetmeleri, köpek dostlarının desteği ile sağlanmaktadır
 • Ev içerisinde bir köpekle büyüyen çocukların, yetişkinlik dönemlerinde neredeyse hiçbir zaman şiddet eğilimi göstermediği belirtilmektedir
 • Bir köpekle yaşamak insanları daha özgüvenli, daha huzurlu ve sakin kılmaktadır

Hülya Ergün

2014 yılından beri kurumsal şirketlere sosyal medya hesap yönetimi konusunda destek vermekteyim. Content Writers Turkey (CWT) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye’nin önde gelen içerik ajanslarında freelance olarak içerik yazarlığı yapmaktayım. Okumaya, araştırmaya, yazmaya ve yaratıcılığa açık her alana ilgi duyuyorum. Yoga ve meditasyon pratikleri ile enerjimi dengeliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu